Strona główna Rozległe i rozproszone Kamery 4K – skuteczny system dozoru wizyjnego

Kamery 4K – skuteczny system dozoru wizyjnego

Firma Hanwha Techwin (wcześniej Samsung Techwin) oferuje kamery serii WiseNet P z kompresją H.265 i technologią WiseStream II, wspomagającą proces kompresji poprzez jego dynamiczne sterowanie zależne od zawartości ruchu w obserwowanej scenie.

Dzięki obu funkcjonalnościom zajętość pasma i zapotrzebowanie na pamięć masową do przechowywania obrazów o rozdzielczości 12 Mpix, wytwarzanych przez kamery WiseNet P, są na podobnym poziomie jak w kamerach full HD z kompresją H.264. – Wyrazistość obrazów z kamer 4K naprawdę zaskakuje – mówi Sławomir Szlufik, pełniący funkcję Country Managera na Polskę i Kraje Bałtyckie. – Wielomegapikselowe obrazy HD transmitowane w pełnej rozdzielczości i liczbie klatek są w stanie bardzo szybko zapełnić pojemność dyskową dostępną w rejestratorze sieciowym lub serwerze. Nasi inżynierowie rozwiązali problem, opracowując unikatową technologię WiseStream II.

Nowe kamery hemisferyczne serii WiseNet P oferują 6 trybów podglądu obrazu: obraz typu „rybie oko” (fish eye), pojedyncza panorama, podwójna panorama, panorama i dwa okna PTZ, obraz „rybie oko” i trzy okna PTZ, podgląd w czterech oknach. Zastosowanie obiektywu „rybie oko” pozwala uzyskać panoramiczne pole widzenia o kącie obserwacji 180° lub widok dookólny zawierający pełne pole widzenia. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie konieczna jest szeroka perspektywa oglądu, czyli w sklepach, centrach handlowych, biurach, na dworcach itp. Ostry obraz z kamery można uzyskać dzięki funkcji Simple Focus i automatycznej regulacji ostrości obiektywu uruchamianej wciśnięciem przycisku, który wyzwala proces samoregulacji.

Kamery hemisferyczne klasy Premium mają zaimplementowane algorytmy analityki na potrzeby biznesu. Liczenie osób i mapy ciepła pozwalają określić miejsca w sklepie, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Dzięki wbudowanej analityce wideo można wyznaczyć przedziały czasu, kiedy pojawia się największa liczba klientów, i wykorzystać tę wiedzę do optymalizacji czasu pracy obsługi czy zrozumienia zachowań klientów.

Modele PNF-9010RV i PNR-9010RVM zaprojektowano do pracy w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych. Kamery, mimo wbudowanego mikrofonu, mogą pracować w zakresie temperatury otoczenia od -40°C do 55°C, w kontakcie z wodą oraz warunkach wysokiej wilgotności.

Funkcja WiseNet PTZ hand-over pozwala kamerom PTZ odbierać informacje o pojawieniu się alarmu (detekcja ruchu) w kamerze hemisferycznej pracującej w tym samym systemie dozoru wizyjnego. Po odebraniu powiadomienia kamera PTZ wykonuje ruch w kierunku miejsca powstania alarmu i pokazuje zbliżenie sceny. Funkcjonalność ta poprawia wydajność pracy systemu monitoringu, ponieważ wychwycenie zdarzenia i jego udokumentowanie nagraniem o właściwej zawartości jest niezależne od pracy operatora systemu CCTV.

Wyjątkowa jakość obrazu 4K Ultra HD
Model PNM-9020V to tak naprawdę kamera typu dome w obudowie wandaloodpornej, ale pozwalająca obserwować obraz 180°, co w obecnych systemach jest bardzo ważne. Tam gdzie trzeba byłoby zastosować 3–4 kamery kopułkowe, teraz można je zastąpić jedną PNM-9020V. Zwiększa to zarówno skuteczność systemu dozoru wizyjnego, jak i jego efektywność dzięki obrazowi 4K zawierającemu dużą liczbę szczegółów. Kamera korzysta z nowatorskiej technologii WiseStream II (redukcja do 50% pasma zajmowanego przez kamery z kompresją H.265 czy H.264). Dzięki temu można zbudować system 4K, bazując na istniejącej infrastrukturze sieci, a tym samym obniżyć koszty systemu dozoru wizyjnego, nie rezygnując z doskonałej jakości obrazu. Funkcja WDR, zaimplementowana w kamerze, sprawia, że obrazy wyróżniają się wyjątkową dynamiką, a szum wokół poruszających się obiektów zostaje znacznie zredukowany w procesie obróbki obrazu. Kamera ma wbudowane następujące funkcje: Defog, detekcja ruchu, utraty ostrości czy próby sabotażu.

Kamera 3D: 360° obrazu w poziomie, 90° w pionie
Kamera panoramiczna WiseNet serii P – PNM-9081VQ 20 Mpix i 360° – jest oparta na czterech przetwornikach obrazu i obiektywach moto-zoom, co pozwala na dowolną konfigurację widzianego obrazu. W efekcie przy odpowiedniej konfiguracji można uzyskać efekt 3D, a technologia żyroskopowa zapewni obraz bez zakłóceń nawet przy instalacji na masztach czy ścianach wieżowców. Ponadto funkcje analityki obrazu w kamerze pozwalają zbudować zaawansowane rozwiązanie stanowiące uzupełnienie tradycyjnych kamer obrotowych PTZ, kamer stacjonarnych typu bullet (kamery w obudowach zewnętrznych ze integrowanym obiektywem) czy dome (kamery kopułkowe). Ważną cechą kamery jest szeroka dynamika obrazu – 120 dB. Dzięki takiej niekonwencjonalnej budowie zastosowane tzw. zdalne ustawianie ostrości simple focus pozwala uzyskać wysokiej jakości obraz niezależnie od miejsca instalacji.

Hanwha Techwin Europe
ul. Posag 7 Panien 1, Budynek B, II piętro,
02-495 Warszawa
www.hanwha-security.eu/pl