Strona główna Bezpieczeństwo biznesu Microsoft Network Camera Windows OS

Microsoft Network Camera Windows OS

Już od października Insiderzy [1], którzy pobrali Windows10 Insider Build 18995 mogą cieszyć się wsparciem w zakresie wykrywania, parowania, konfiguracji i strumieniowania dla głównych producentów kamer zgodnych z ONVIF Profil S [2].

Reszta użytkowników musi poczekać do oficjalnego update’u zaplanowanego na kwiecień 2020 (20H1). Współpraca z ONVIF to kolejny krok firmy Microsoft w ułatwieniu deweloperom tworzenia rozwiązań do analizy wideo, systemów zabezpieczeń technicznych i uczeniu się maszynowym opartych o system Windows.

W maju br. na stronach onvif.org pojawiła się deklaracja zgodności dla aplikacji klienckiej ONVIF Interface Guide For Microsoft Network Camera Windows OS 1.0.0. Interfejs ten ma być częścią środowiska Windows 10 po aktualizacji 20H1 i wszystko wskazuje na to, że stanowi podwaliny dla większych projektów związanych z kamerami planowanych przez firmę z Redmond [3]. Tymczasem wersja 1.0.0 jest raczej uboga: nie zapewnia obsługi audio, zdarzeń, sterowania PTZ, zarządzania przekaźnikami, użytkownikami czy konfiguracją sprzętu. Interfejs został stworzony z myślą o odbieraniu strumieni wideo za pośrednictwem interfejsów API WinRT oraz kreatora dodawania urządzeń w systemie Windows 10.

Warto wiedzieć, że system Windows zapewnia wysokowydajne strumieniowe przesyłanie sygnału wizyjnego z kamer sieciowych do istniejących aplikacji wykorzystujących różne architektury, w tym x86, AMD64, ARM i ARM64. Dzięki wbudowanej obsłudze kamer sieciowych programiści mają teraz spójną platformę, która pomaga budować rozwiązania dla naszego rynku security. Mogą oni w większym stopniu skupić się na swojej logice biznesowej i w mniejszym stopniu martwić się o sterowniki specyficzne dla kamer lub oprogramowanie pośredniczące. Dodatkowo Windows oferuje usługi AI (także w oparciu o usługi w chmurze MS Azure) i możliwości dla programistów w zakresie tworzenia wysokowydajnych, kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa. Co ciekawe dla typowych scenariuszy nadzoru, takich jak wykrywanie ludzi lub analiza nastrojów twarzy, Windows Vision Skills oferuje kilka wbudowanych modułów wizyjnych, które mogą być zintegrowane z aplikacjami bez żadnej wiedzy z zakresu AI. W przypadku aplikacji AI z istniejącymi modelami uczenia się maszynowego programiści są w stanie wykorzystać API WinML do oceny modeli bezpośrednio na komputerze wyposażonym w Windows 10.
-=-=-=-=-=-=-=-=-

[1] Windows Insider jest otwartym programem testującym oprogramowanie firmy Microsoft, który pozwala użytkownikom posiadającym ważną licencję Windows 10 lub Windows Server 2016 zarejestrować się w celu dokonania przedpremierowych kompilacji systemu operacyjnego, wcześniej dostępnych tylko dla twórców oprogramowania.
[2] Jako produkty referencyjne potwierdzające poprawność działania zostały użyte: AXIS Q6155-E, Flir Ariel Full HD, Netgear FlexPower Camera, Panasonic WV-SFN110 – wszystkie spełniające wymagają Profilu S.
[3] Opisywany interfejs w deklaracji zgodności z ONVIF został określony jako Video Management System i Access Control Management System

źródła:
onvif.org
blogs.windows.com
docs.microsoft.com