Strona główna Infrastruktura krytyczna Mobilny wykrywacz przemytu SAS-Hitech-Xpose dla straży granicznej i wojska

Mobilny wykrywacz przemytu SAS-Hitech-Xpose dla straży granicznej i wojska

Mobilny wykrywacz kontrabandy SAS-Hitech-Xpose to flagowy sprzęt SAS R&D Services, dostawcy dla sektora obronnego USA specjalizującego się w sprzęcie do detekcji przemytu. Co wyróżnia ten miernik gęstości – oprócz nowoczesnej technologii zamkniętej w kompaktowej budowie – spośród rozwiązań konkurencyjnych?

Wykrywacz Xpose służy nie tylko do kontroli granicznej znajduje, też zastosowanie w ochronie mienia. Korzysta z niego również wojsko, kontrolując pojazdy w zagrożonych strefach – wyjaśnia Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeństwa ze sklepu detektywistycznego Spy Shop, oferującego rozwiązania SAS R&D na rynku polskim. – Xpose sprawdzi się w obiektach, w których ze względów bezpieczeństwa należy dokonywać kontroli, czy na ich teren nie są przemycane niedozwolone przedmioty.

Lekki i niewielki miernik gęstości w trwałej obudowie z odlewu uretanowego ma zwartą konstrukcję, w której wykorzystano materiały trwalsze niż w dotychczasowych rozwiązaniach. Wykrywacz jest odporny na upadek z wysokości 1 m i pracuje w szerokim zakresie temperatury (-25…55°C). Jest wodoodporny (IP56), a podświetlany ekran pokryto twardym szkłem Gorilla Glass.

Dzięki zredukowanej masie miernik gęstości może być przenoszony w zabezpieczającym, przypiętym do paska pokrowcu ochraniającym sprzęt. W przypadku inspekcji trudno dostępnego miejsca, np. ciężarówki, można skorzystać z teleskopowego uchwytu (1,4 do 2,5 m) oraz dodatkowego ekranu Xtreme, mocowanego na wysięgniku i łączącego się kablem USB lub bezprzewodowo przez Bluetooth.

Chociaż w projektowaniu wykrywacza SAS-Hitech-Xpose brali udział oficerowie amerykańskiej policji i zastosowano w nim zaawansowane rozwiązania, sprzęt jest łatwy w obsłudze, a wyniki prezentowane czytelnie.
Urządzenie spełnia restrykcyjne wymagania stawiane rozwiązaniom do detekcji przemytu bez czasochłonnego demontażu lub uszkodzenia pojazdu czy innego obiektu. Sprawdza trudno dostępne miejsca, takie jak opony, grodzie, puste przestrzenie w pojeździe lub łodzi.

SAS-Hitech-Xpose ma dwa główne tryby pracy. W trybie Survey działa jako miernik promieniowania, lokalizując materiały radioaktywne. Z kolei w trybie Inspect mierzy gęstość badanego obiektu i wskazuje jej zmiany w trybach cyfrowym oraz graficznym, prezentując na ekranie przebieg zmian gęstości w ciągu 30 s. Wyniki mogą być pokazywane w wartościach bezwzględnych, w odniesieniu do gęstości zmierzonej jako bazowa lub w odniesieniu do wartości „0”.

Zmiany gęstości powyżej wartości progowej mogą być również sygnalizowane alarmem dźwiękowym. Urządzenie może pracować także ze słuchawkami (złącze jack 3,5 mm). Dane pomiarowe można skopiować na komputer przez USB dzięki oprogramowaniu Xpose Tools na DVD.

SAS-Hitech-Xpose zasilany bateriami pracuje do 40 godz. bez przerwy, a czas czuwania jest nawet 2,5 razy dłuższy niż u konkurencji – do 6 miesięcy.

Sprzęt jest bezpieczny dla operatora i otoczenia. Dawka promieniowania odbierana przez użytkownika lub osobę postronną nie przekracza 0,05 mR/h na całe ciało. W testach zarówno przy otwartej, jak i zamkniętej osłonie źródła promieniowania odnotowano dawkę 0,01 do 0,03 mR/h. Urządzenie jest zwolnione z obowiązku rejestrowania, ponieważ aktywne źródło promieniowania Ba 133 nie przekracza 10µCi, 370 kBq. Twórcy poprawili właściwości wykrywania – miernik prześwietla materię na głębokość nawet 15 cm.

Spy Shop
ul. Traugutta 137,
50-419 Wrocław
www.spyshop.pl