Strona główna Rozległe i rozproszone Pod ziemią może być bezpieczniej

Pod ziemią może być bezpieczniej

Fot.: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Ewelina Dembińska


Kopalnia Guido to unikatowy na skalę europejską obiekt turystyczny, w którym można zjechać do podziemi oryginalną szolą i doświadczyć tego, jak wyglądała i nadal wygląda praca górników. Na turystów czeka niemal 5 km tras turystycznych w pokopalnianych korytarzach. I to wszystko do 355 metrów pod ulicami Zabrza.

Aby móc podnieść poziom bezpieczeństwa oraz efektywność działania muzeum, C&C Partners – na bazie wieloletniego doświadczenia – dostosowała szereg rozwiązań do specyfiki czterech obiektów składających się na muzeum, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy.

Zarządzanie obrazem

Jednym z podstawowych systemów poprawiających bezpieczeństwo w Kopalni Guido jest system monitoringu wizyjnego dostosowany do specyfiki obiektu.
Dzięki oprogramowaniu VMS VDG Sense do zarządzania materiałem wizyjnym możliwa jest rejestracja i analiza obrazu pochodzącego z kamer rozmieszczonych na terenie kopalni. Kluczową cechą tego systemu VDG Sense jest otwartość na współpracę z kamerami zarówno analogowymi, jak i IP od wielu producentów.

System alarmowy

System sygnalizacji włamania i napadu XL Alphatronics informujący o nieautoryzowanych wejściach do wybranych pomieszczeń pozwala na automatyczne uzbrajanie i rozbrajanie stref bezpieczeństwa oparte na zaplanowanym harmonogramie eksploatacji obiektu. Informacje o alarmie są przesyłane do służb ochrony. Natomiast zarządzanie całym systemem odbywa się z poziomu wizualizacji w centrum monitoringu.

Kontrola dostępu

Kolejnym systemem zapewniającym bezpieczeństwo w Kopalni Guido jest kontrola dostępu iProtect umożliwiająca zarządzanie dostępem do pomieszczeń administracyjnych. Integracja systemu kontroli dostępu z depozytorem kluczy pozwala w łatwy sposób zarządzać uprawnieniami do kluczy z poziomu jednego systemu.

Zarządzanie bezpieczeństwem z jednego miejsca

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem polega przede wszystkim na zbieraniu informacji ze wszystkich zdarzeń w jednym miejscu. Do tego służy rozwiązanie iProtect (SMS) dedykowane do monitorowania i zarządzania wszystkimi systemami z jednego stanowiska operatorskiego w ramach jednego centrum nadzoru. W przypadku kopalni system iProtect integruje różnorodne podsystemy, m.in. kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, monitoringu wizyjnego. Co więcej, wdrożone rozwiązanie, dzięki rozbudowanym interfejsom umożliwiło integrację z systemem firm trzecich. W przypadku kopalni – z systemem sygnalizacji pożarowej oraz systemem zarządzania kluczami.

Podsumowanie

Dostarczane do Kopalni Guido systemy wspomagają pracę oraz podnoszą poziom bezpieczeństwa zarówno gości, jak i obsługi technicznej. Zapewniają ochronę i funkcjonalność muzeum, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów związanych z ich zarządzaniem.

Wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem gwarantuje modularną rozbudowę oraz otwarte interfejsy dla innych urządzeń działających na terenie obiektu. Takie podejście zapewnia bezpieczeństwo inwestycji i możliwość jej rozbudowy w czasie.

C&C Partners
ul. 17 Stycznia 119, 121
64-100 Leszno
www.ccpartners.pl
e.dembinska@ccpartners.pl