Strona główna Telewizja Dozorowa Przegląd kamer AI

Przegląd kamer AI

Nadchodzi kolejny etap ewolucji systemów gwarantujących szybsze, wydajniejsze i sprawniejsze działanie. Technologia bezpieczeństwa zasilona AI będzie działać predykcyjnie, głęboko zintegrowana z systemami obiektu. Kamery wyposażone w silniki sztucznej inteligencji (AI) oferują lepszą analizę danych, dzięki czemu mogą działać wydajniej i efektywniej wykorzystywać posiadane zasoby. 


Prezentujemy wybrane modele kamer AI:

Axis Communications
www.axis.com/pl

Kopułkowa kamera 8 Mpix z funkcjami OptimizedIR i głębokiego uczenia

Kamera AXIS P3268-LV zapewnia wyjątkową jakość obrazu i szczegóły na potrzeby postępowań wyjaśniających w doskonałej rozdzielczości 4K z prędkością do 60 kl./s.

Jest wyposażona w zmiennoogniskowy obiektyw 9 mm do prowadzenia dozoru na dużym obszarze i ma kąt widzenia 100–53 stopni. Dzięki funkcjom Lightfinder 2.0 i Forensic WDR kamera zapewnia wierne odwzorowanie barw i dużą szczegółowość przy słabym oświetleniu lub niemal w ciemności.

Technologia OptimizedIR gwarantuje ostre i wyraźne nagrania w całkowitej ciemności na odległość do 40 m bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia. Z kolei funkcja Axis Zipstream (z obsługą kompresji H.264 i H.265) znacząco ogranicza zapotrzebowanie na przepustowość i pamięć masową bez negatywnego wpływu na jakość obrazu.

Platforma IncedoTM jest na tyle otwarta, że można dostosować się do najnowszych zmian technologicznych, łącząc bezpieczne punkty dostępu z inteligentnymi technologiami identyfikacji, np. uwierzytelnieniami mobilnymi (mobile access) i biometrycznymi.

Ponadto umożliwia współpracę z innymi systemami zabezpieczeń, takimi jak telewizja dozorowa, sygnalizacja włamania, VSM czy interkomy, w celu stworzenia uniwersalnego, niezwodnego systemu zarządzania bezpieczeństwem obiektu.
Kamera wykorzystuje ARTPEC-8, najnowszy procesor SoC Axis i moduł przetwarzania danych z funkcją głębokiego uczenia (DLPU). Umożliwia to lepsze przetwarzanie, gromadzenie, przechowywanie i analizowanie jeszcze większej ilości danych niż wcześniej — na brzegu sieci. AXIS Object Analytics wykrywa i klasyfikuje osoby, pojazdy i typy pojazdów — wszystkie te funkcje są dostosowane do konkretnych potrzeb. Co więcej, dzięki obsłudze ACAP w wersji 4. można zwiększyć wartość systemu poprzez wykorzystanie wyspecjalizowanych aplikacji opartych na głębokim uczeniu w urządzeniu brzegowym.

Łatwa w instalacji kamera kopułkowa została zaprojektowana tak, że wpasowuje się w każde otoczenie. Ma zmiennoogniskowy obiektyw z opcją zdalnego zbliżania i ustawiania ostrości, więc może dostarczać widok ogólny i zbliżenia bez konieczności ręcznego dostrajania. Kanał fonii oraz wejścia/wyjścia umożliwiają integrację urządzeń peryferyjnych, takich jak mikrofon, co znacząco podnosi wartość całego systemu.
Wydajna kamera kopułkowa ma wiele zintegrowanych funkcji związanych z cyberbezpieczeństwem, które zapobiegają nieautoryzowanemu dostępowi i chronią system.

 

Robert Bosch
www.bosch.pl

Nowa kamera Dinion Inteox OC:
NBE-7604-AL-OC

W ofercie systemów wizyjnych Robert Bosch pojawiła się nowa kamera wyposażona w szereg zaimplementowanych algorytmów sztucznej inteligencji oraz możliwości personalizacji funkcji kamery dzięki otwartej platformie Inteox.

Wbudowana w kamerę analityka danych wizyjnych bazuje na mechanizmie Intelligent Video Analytics, który pozwala na zastosowanie do 16 różnego rodzaju reguł analitycznych jednocześnie. Dla lepszej świadomości sytuacyjnej algorytm ten umożliwia klasyfikację obiektów na osoby, samochody, motocykle/rowery oraz samochody ciężarowe/autobusy.

NBE-7604-AL-OC ma zaimplementowaną także funkcję uczenia maszynowego (Camera Trainer), dającą możliwość „douczenia” przez integratora nawet do 16 dodatkowych klas obiektów/detektorów. Funkcja ta idealnie uzupełnia algorytm IVA dzięki elastyczności działania oraz możliwości „mieszania” obu technologii w tym samym czasie.

Do zastosowań w zatłoczonych miejscach – instalacje ITS (Inteligentny System Transportowy), miejskie systemy monitoringu, lotniska, kolej itp. – w kamerze zaimplementowano sztuczną sieć neuronową (algorytmy głębokiego uczenia) zdolną do klasyfikowania jednocześnie wielu różnych obiektów. Są wśród nich osoby, rowery/motory, samochody osobowe, ciężarówki i autobusy.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów oczekujących niestandardowych analityk, kamerę wyposażono w otwartą platformę Inteox. Umożliwia ona (podobnie jak smartfony) instalację zewnętrznych aplikacji dostępnych na serwisie zakupowym azena.com. Z racji ustandaryzowania rozwiązania Intoex/azena.com
klient dodatkowo uzyskuje narzędzia, dzięki którym (posiadając odpowiednie zaplecze) jest w stanie sam utworzyć odpowiednią dla siebie aplikację.

Wszystkie zaimplementowane mechanizmy dostarczają dane, które mogą być wykorzystane już na poziomie kamery (statystyki na żywo) lub dane te mogą być zaimplementowane do zewnętrznego narzędzia, dając praktycznie nieograniczone możliwości ich interpretacji w każdym środowisku biznesowym.

 

Dahua Technology
https://dahuasecurity.com

Kamery z funkcjami AI w ofercie Dahua Technology

Technologia analizy obrazu przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji zadomowiła się w systemach zabezpieczeń. Algorytmy AI (Artifical Intelligence) stosowane w elementach systemów wizyjnych pozwalają na skuteczną detekcję uwzględniającą typ wykrywanego obiektu, jego pozycję oraz zachowanie.

To dopiero początek możliwości, jakie otwiera uczenie maszynowe i głębokie uczenie się.
Dahua Technology, lider w dziedzinie dostarczania systemów zabezpieczeń, kładzie nacisk na rozwój nowych technologii, czego efektem są kolejne generacje kamer, rejestratorów i oprogramowania dające użytkownikowi coraz więcej możliwości. Najnowsze modele kamer Lite AI, Pro AI oraz Ultra AI łączą ostatnie osiągnięcia z zakresu optyki (wykorzystanie technologii Full Color 2.0) oraz analizy obrazu bazującej na algorytmach sztucznej inteligencji.

W serii Lite AI zastosowano SMD Plus, czyli inteligentną detekcję ruchu umożliwiającą filtrowanie wykrywanych obiektów, dzięki czemu kamera reaguje wyłącznie na pojawienie się w scenie człowieka lub pojazdu. Wprowadzenie tej funkcji pozwoliło osiągać detekcję intruza na wysokim, niespotykanym do tej pory poziomie przy wyeliminowaniu fałszywych alarmów do minimum, co było największą wadą tego typu funkcji. Dzięki możliwości wyznaczania wirtualnych stref lub linii, których naruszenie powoduje wyzwolenie alarmu, seria kamer Lite AI doskonale sprawdza się w ochronie obwodowej.

Za pomocą kamer Pro AI można korzystać z bardziej zaawansowanych funkcjonalności. Ta seria doskonale sprawdza się jako element systemu zabezpieczeń, ale dostarczając informacje z zakresu Business Intelligence, może również wspomagać menedżerów z różnych sektorów gospodarki, np. handlu detalicznego dzięki możliwości zliczania zarówno wejść lub wyjść osób, jak i liczby przebywających w wirtualnej strefie. Ponadto użytkownik ma możliwość analizy klientów na podstawie informacji zaszytych w metadanych, takich jak płeć czy wiek, co pozwala na jeszcze lepsze profilowanie działań sprzedażowych.

Ultra AI to najbardziej zaawansowana seria kamer w ofercie Dahua Technology. Oprócz wspomnianych funkcjonalności do dyspozycji są kolejne: rozpoznawanie twarzy, przetwarzanie 20 typów metadanych, m.in. kolor ubioru, bagaż, nakrycie głowy, typ, kolor i marka pojazdu, a nawet automatyczne czytanie numerów tablic rejestracyjnych. Funkcja rozpoznawania twarzy umożliwia tworzenie bazy nawet 200 tys. wizerunków. Kamera może zaalarmować w przypadku wykrycia w scenie osoby, której wizerunek został wcześniej umieszczony w bazie.

Kamera z serii Ultra AI zarządzana z poziomu flagowego oprogramowania DSS Pro w wersji 8. pozwala na śledzenie trasy, jaką poruszała się określona osoba lub pojazd, dzięki wspomnianym wcześniej metadanym. Detekcja braku kasku ochronnego czy kamizelki odblaskowej to funkcjonalności, których zastosowanie znajdą zastosowanie w takich obiektach, jak magazyny, zakłady produkcyjne lub obiekty budowlane. Unikalną funkcjonalnością jest dynamiczna maska prywatności, która anonimizuje, rozmazując twarz lub sylwetkę osób znajdujących się w kadrze. Co więcej, administrator w każdej chwili może zadecydować, kiedy maska prywatności jest widoczna lub nie, również na nagraniach.

Nowością w kamerach PTZ jest wykorzystanie algorytmów AI w celu jeszcze skuteczniejszego śledzenia obiektów w ramach funkcjonalności Auto Tracking 3.0.

 

i-PRO
https://i-pro.com/

i-PRO z szeroką ofertą kamer wspieranych sztuczną inteligencją

Niegdyś Panasonic Business – od października ub.r. już oficjalnie i-PRO EMEA – stawia sobie za cel zbudowanie rozpoznawalności jako zaufany dostawca kamer nowej generacji wspomaganych sztuczną inteligencją (AI).

Jednym z flagowych celów strategii i-PRO jest wzbogacanie branży zabezpieczeń o rozwiązania oparte na AI, dlatego też wszystkie produkty wyposaża w te mechanizmy.

W lutym br. i-PRO wprowadziła na rynek nową serię kamer wielosensorowych o rozdzielczości 4K, 6 Mpix i 4 Mpix. Mają wbudowany procesor sztucznej inteligencji, który obsługuje analitykę opartą na głębokim uczeniu się. Urządzenia są także wyposażone w zestaw SDK ułatwiający integrację aplikacji innych producentów. Oferują szerszy zasięg i większy zakres pochylenia niż inne porównywalne produkty na rynku, a także doświetlenie IR LED w wybranych modelach. Są wyposażone w wiodące w branży szyfrowanie FIPS 140-2 na poziomie 3. Nadają się do szerokiej gamy zastosowań wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa w monitoringu miast i budynków, logistyce, przemyśle i transporcie.

Firma ma w ofercie również 34 nowe modele kamer serii S o rozdzielczościach 4K, 6 Mpix i 5 Mpix, w wersjach do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych oraz jako kamery typu bullet i kopułkowe.

Modele serii S również mają wbudowany procesor AI i zestaw SDK, linia jest kompatybilna z wtyczką i-PRO Active Guard opracowaną w celu łatwego, intuicyjnego zarządzania alarmami. W ofercie i-PRO jest też dodatek do serii S – model mini – kamera sieciowa o kieszonkowej obudowie (10 x 5 x 2 cm) i pełnej funkcjonalności analityki wspieranej sztuczną inteligencją.

W obliczu globalnych niedoborów chipsetów i półprzewodników i-PRO wprowadziła usługę szybkiej dostawy wszystkich kluczowych modeli z dostępnością w ciągu 2-4 dni z magazynu europejskiego i 2-4 tygodni z fabryki. Ponadto firma zobowiązała się do utrzymania cen swoich kamer, w tym modeli z obsługą sztucznej inteligencji, pomimo globalnej inflacji.