Strona główna Infrastruktura krytyczna Radary w systemach zabezpieczeń – wybrane modele

Radary w systemach zabezpieczeń – wybrane modele

Skuteczność systemu ochrony zależy w głównej mierze od jego zdolności do szybkiego wykrycia intruza. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabezpieczania dużych obszarów lub terenów, gdzie incydenty związane z nieautoryzowanym wtargnięciem często są trudniej wykrywane. Radary mogą stanowić w tym względzie niebagatelne wsparcie.
Przedstawiamy wybrane modele dostępne na naszym rynku.

Axis Communications

AXIS D2110-VE z zaawansowaną technologią radarową

Radar Axis D2110AXIS D2110-VE Security Radar to inteligentne urządzenie sieciowe, które wykorzystuje zaawansowaną technologię wykrywania zapewniającą ochronę obszaru z pokryciem (kątem widzenia) 180° przez całą dobę przy niskim odsetku fałszywych alarmów.
Dzięki wbudowanym funkcjom analitycznym idealnie nadaje się on do dozoru różnych rozległych instalacji zewnętrznych, takich jak obszary przemysłowe lub parkingi i doki załadunkowe. Dzięki zaawansowanej technologii radarowej AXIS D2110-VE podaje dokładne położenie wykrytego obiektu w różnych warunkach atmosferycznych – przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.Wbudowane funkcje analizy opracowane przy wsparciu metod uczenia maszynowego i głębokiego radar umożliwiają dokładne wykrycie poruszających się obiektów, klasyfikowanie ich i śledzenie osób oraz pojazdów. Radar może również podawać prędkość poruszającego się obiektu.

AXIS D2110-VE zapewnia kompleksową ochronę dzięki polu widzenia 180° w poziomie. Może wykrywać osoby w odległości do 60 m (200 stóp) i pojazdy w odległości do 85 m (280 stóp). Funkcja inteligentnego współdziałania umożliwia zastosowanie wielu radarów blisko siebie. Dwa radary zamontowane tyłem do siebie dają pełne pokrycie 360°, co pozwala wykrywać pojazdy na powierzchni ponad 22 tys. m² (240 tys. ft²).
Urządzenie ma zaawansowane funkcje bezpieczeństwa zapobiegające nieautoryzowanemu dostępowi i zabezpieczające system. Podpisane oprogramowanie sprzętowe gwarantuje, że zainstalowano wyłącznie autoryzowane aplikacje i że pozostanie ono nienaruszone.

Radar ma również funkcję detekcji wstrząsów oraz czujnik otwarcia obudowy, które informują o próbach ingerencji w urządzenie.

Więcej na www.axis.com/pl

 

Linc Polska

MAGOS | SR-150 – najnowszy radar

Linc Radar DT_2020Portfolio marki MAGOS zostało poszerzone o radar SR-150. Jest on dedykowany do zabezpieczenia niewielkich obiektów o znaczeniu strategicznym.

Duży zakres i dokładność działania oraz niskie zużycie energii (<3 W), połączone z niewielkim rozmiarem i masą sprawiają, że znajduje on zastosowanie w wielu projektach.

Inne cechy radaru SR-150:

  • detekcja do 150 m,
  • wykrywanie w kącie 120° (w poziomie) x 30° (w pionie),
  • pokrycie działaniem szerokiego obszaru do około 23 500 m²,
  • zasilanie PoE,
  • skuteczność – zminimalizowanie liczby fałszywych alarmów z klasyfikacją obiektów opartą na algorytmach sztucznej inteligencji (integracja z MASS + AI),
  • integracja z większością platform VMS,
  • auto PTZ slew-to-cue zintegrowane z większością popularnych modeli kamer typu PTZ,
  • wysoka wydajność działania i mała ilość danych dzięki przetwarzaniu brzegowemu pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie danych oraz użycie zasilania solarnego,
  • łatwa instalacja i uruchomienie dzięki automatycznemu kreatorowi MASS Wizard.

Wszystkie te cechy, w połączeniu z dużą dokładnością jego działania, praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych (24/7) sprawiają, że radar SR-150 znajduje zastosowanie w wielu obszarach, w tym w energetyce, rafineriach paliw, w wirtualnym ogrodzeniu, w centrach danych, na lotniskach czy farmach solarnych. A to tylko przykładowe możliwości jego wykorzystania.

SR-150 doskonale uzupełnia szeroką ofertę marki MAGOS, która obejmuje radary o rożnych zakresach pracy, w tym np. znany SCEPTER-C.

Pełna oferta dostępnych modeli radarów na www.linc.pl

 

Pilz

Technologia radarowa PSENradar firmy Pilz do zabezpieczenia obszaru

Pilz radar F_PSEN W realizacji zabezpieczeń obowiązuje zasada, że skanery lub kurtyny świetlne są najlepszym wyborem, gdy możliwe jest zastosowanie metod optycznych i gdy urządzenie pracuje w czystym otoczeniu.Kluczowe w podejściu do doboru zabezpieczenia jest właśnie stwierdzenie, czy możliwe jest zastosowanie metod optycznych. Jeśli odpowiedź nie jest twierdząca, to dobrym wyborem mogą być urządzenia w technologii radarowej PSENradar firmy Pilz.

Czujniki radarowe nie tylko dobrze znoszą trudne warunki pracy w miejscu zanieczyszczonym i zapylonym, ale są też doskonałym zabezpieczeniem, jeśli występują skrajne różnice temperatury i trudne warunki atmosferyczne (nawet mgła, opady śniegu i umiarkowanie intensywnego deszczu)

Technologie radarowe osiągają nieco niższą rozdzielczość i skuteczność wyznaczania krawędzi chronionego pola, a przy czasie reakcji ok. 100 ms reagują nieco wolniej niż skaner laserowy. Jednak ich sygnały mogą przenikać przez wszystkie materiały z wyjątkiem metalu i wody. Wpływ warunków otoczenia, które mogą powodować błędy w przypadku skanerów, dla systemów radarowych nie stanowią problemu. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystują odbitą energię elektromagnetyczną i reagują na ruch.
Czujnik radarowy PSENradar swoim zasięgiem obejmuje dwa aspekty związane z bezpieczeństwem pracy: ochronę obszaru i ochronę przed przejściem za obszar chroniony.

Pierwszy gwarantuje, że po wejściu osoby w strefę zagrożenia maszyna zostanie przestawiona do stanu bezpiecznego. Natomiast ochrona przed przejściem za obszar chroniony zapobiega niezamierzonemu ponownemu uruchomieniu maszyny, gdy osoba nadal znajduje się w strefie zagrożenia.

Typowe obszary zastosowań można zatem znaleźć w przemyśle ciężkim, gdzie dominuje pył, opiłki, iskry spawalnicze lub rozbłyski jasnego światła.
Technologia radarowa może być też z powodzeniem stosowana w przemyśle drzewnym, na liniach lakierniczych, w chłodniach lub odlewniach.

Więcej na https://www.pilz.com/pl-PL