Security 50: Trendy na rynku telewizji dozorowej. Dominacja sztucznej inteligencji trwa
Wyniki ankiety tegorocznego badania w części dotyczącej technologii stosowanej w systemach telewizji dozorowej pokazują, że wysokie miejsca zajęły kamery dające kolorowy obraz nawet w warunkach bardzo słabego oświetlenia, rozdzielczość 4K i rozwiązania bispektralne.
Na popularności wyraźnie zyskuje sztuczna inteligencja jako narzędzie, które może być odpowiedzią na potrzeby użytkowników dotyczące bezpieczeństwa, a jednocześnie pomocne w działalności operacyjnej.
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja, w szczególności analityka predykcyjna i wykrywanie anomalii, plasuje się bardzo wysoko w indeksie przydatności. To nie dziwi, ponieważ coraz więcej użytkowników wdraża sztuczną inteligencję, aby osiągnąć lepszą wydajność i wyższy poziom bezpieczeństwa.
– W 2023 roku nastąpił wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją w systemach monitoringu wizyjnego. W tej opartej na danych technologii zamiast operatorów oglądających materiał z wielu kamer to oprogramowanie „ogląda” wideo – powiedział Rahul Yadav, dyrektor ds. technicznych w Milestone Systems. – Oprogramowanie zbiera dane z urządzeń funkcjonujących na brzegu sieci, obserwuje, identyfikuje obiekty, rozpoznaje wzorce, trendy i korelacje oraz wykorzystuje je do tworzenia raportów i użytecznych informacji. Technologia wideo oparta na danych rewolucjonizuje zatem branżę zabezpieczeń, ale wcale nie oznacza, że ludzie staną się zbędni. Teraz będą potrzebni w centrum zarządzania.
– Na rynku monitoringu wizyjnego producenci koncentrują się na analityce opartej na sztucznej inteligencji. Funkcja wykrywania zmian scen i-PRO jest przykładem tego, jak analityka ewoluuje poza funkcje rozpoznawanie ludzi, pojazdów i ich atrybutów – stwierdził Adam Lowenstein, dyrektor ds. zarządzania produktami w i-PRO Americas. – Jednocześnie pojawiają się problemy i obawy związane z wykorzystaniem tych danych dotyczące prywatności, ponieważ coraz częściej nagranie jest emitowane w mediach. W rezultacie otrzymujemy mnóstwo zapytań o naszą funkcję SI Privacy Guard, która nakłada mozaikę na twarz lub całą sylwetkę osoby, animizując postać.
Kamery kolorowe pracujące nawet przy słabym oświetleniu
Kamery dające kolorowy obraz nawet przy słabym oświetleniu zajmują wysokie miejsce pod względem zarówno przydatności, jak i dojrzałości. Dzięki lepszym obiektywom, przetwornikom i chipom przechwytywanie kolorowych obrazów nawet w warunkach ekstremalnie niskiego natężenia światła staje się coraz bardziej wykonalne. Ta cecha jest szczególnie przydatna użytkownikom, którzy przykładają dużą wagę do dozoru nocnego.
– Ponieważ i-PRO od pewnego czasu wyprzedza konkurencję dzięki przetwornikom przetwarzającym obraz nawet przy słabym oświetleniu, zapewniającym doskonałe odwzorowanie kolorów, nie jest to coś, co określilibyśmy jako nowy trend. Ciężko pracowaliśmy, aby edukować rynek na temat korzyści płynących z kolorowego obrazu uzyskanego mimo słabego światła – powiedział A. Lowenstein. – Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi z lepszej identyfikacji osoby lub pojazdu również rozpoznawanie obiektów oparte na sztucznej inteligencji działa znacznie lepiej, gdy ma ona do dyspozycji informacje o kolorze.
UHD
Rozdzielczość 4K plasuje się najwyżej pod względem dojrzałości i w ścisłej czołówce pod względem przydatności. Dzięki wydajniejszym przetwornikom i lepszym kodekom kamery dozorowe 4K lub 8 Mpix mogą rejestrować obrazy UHD (Ultra High Definition Television) przy niskim zużyciu przepustowości i pamięci masowej. To sprawia, że 4K jest idealne do scenariuszy, w których operator musi np. ustalić wzór ubrania osoby lub zidentyfikować numer rejestracyjny pojazdu. Ale czy to oznacza, że im wyższa rozdzielczość, tym lepiej? Niekoniecznie. Weźmy pod uwagę 8K, który plasuje się nisko pod względem zarówno przydatności, jak i dojrzałości. Co więcej, UHD mogą być droższe i mogą działać mniej efektywnie w warunkach słabego oświetlenia.
– Rynek kamer 4K wciąż rośnie w porównaniu z instalacjami full HD, mniej klientów wybiera rozdzielczość 8K. Wielu użytkowników odkryło, że połączenie kamery wieloprzetwornikowej, która obejmuje 360 stopni w rozdzielczości HD lub 4K, w połączeniu z kamerą PTZ z automatycznym śledzeniem i optycznym zoomem, jest bardziej praktyczne, elastyczne i korzystne cenowo. W porównaniu z kamerami 4K rozdzielczość 8K znacząco wpływa również na pamięć i przepustowość. Aby skorzystać z rozdzielczości 33 Mpix, w wypadku większości instalacji potrzebne są także wyjątkowo dobre warunki oświetleniowe – zauważył A. Lowenstein.
– Prawdą jest, że niższe rozdzielczości są bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Co więcej, nadal są wystarczające w wielu zastosowaniach. W zakresie słabego oświetlenia niższe rozdzielczości są nawet lepsze, ponieważ przechwytują więcej światła. Dlatego też Mobotix oferuje również 4-megapikselowy przetwornik do słabego oświetlenia dla serii MOBOTIX 7 – powiedział Thomas Lausten, dyrektor generalny w Mobotix. – Jesteśmy jednak przekonani, że im bardziej wymagająca ma być aplikacja, tym wyższe rozdzielczości będą potrzebne.
Kamery bispektralne
Wysoko w rankingu znajdują się również kamery bispektralne, w których kamera światła widzialnego i termowizyjna są połączone w jednym urządzeniu. To idealne rozwiązanie do fabryk i zakładów przemysłowych, gdzie kluczowe znaczenie ma wykrywanie dymu, temperatury i ewentualnych punktów pożarowych. Obecnie dostępne są również kamery trójspektralne z dodanym trzecim komponentem – UV. Zajmują one jednak niższą pozycję w ankiecie.
– Na razie nie ma znaczenia czy obraz jest optyczny, IR czy UV. Decyzję o rodzaju kamery podejmuje się na podstawie celu monitoringu i warunków środowiskowych, w których będzie pracować. Nie bez znaczenia są też inteligentne funkcje, które wspierają system, np. oprogramowanie wykorzystujące algorytmy SI, które w połączeniu z kamerą prawidłowo wykrywa sytuacje poprzedzające niepożądane zdarzenia, aby im zapobiec, lecz także zoptymalizować procesy – wyjaśnił T. Lausten.
Inne elementy ankiety
Monitoring wizyjny z możliwością przechowywania danych w chmurze zajmuje wysoką pozycję, umożliwiając użytkownikom rezygnację z inwestowania w rejestratory NVR i serwery. SSD w pamięci masowej również zyskuje na znaczeniu, oferując szybsze i bardziej niezawodne rozwiązania. Rośnie też popularność monitoringu wizyjnego zasilanego energią słoneczną, zapewniając realne rozwiązanie w odległych obszarach, gdzie zasilanie nie jest łatwo dostępne.
Zobacz też:
Raport Security 50 i ranking największych firm branży security na świecie
Security 50: Badanie dojrzałości i przydatności trendów technologicznych
Security 50: Kontrola dostępu w 2023 r.
Analiza globalnego rynku security w 2023 r.
Raport Security 50 – Badania rynku i komentarze