Strona główna Relacje VI Międzynarodowy Kongres Naukowo-Techniczny SAFE PLACE 2023

VI Międzynarodowy Kongres Naukowo-Techniczny SAFE PLACE 2023

Tegoroczna edycja VI Międzynarodowego Kongresu Naukowo-Technicznego SAFE PLACE 2023 odbyła się pod hasłem: Odporność budynków użyteczności publicznej infrastruktury krytycznej wobec zagrożeń wojennych, hybrydowych i terrorystycznych.

Wśród gości Kongresu, który odbył się 20-22 listopada 2023 r. w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, znaleźli się m.in. dr Jacek Siewiera, sekretarz stanu – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego; gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak – rektor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie; prof. Piotr Gawliczek – dyrektor NATO DEEP eAcademy; Beata Janowczyk – zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa; dr hab. Juliusz Piwowarski – rektor i założyciel WSBPI „Apeiron”; płk. Dmytro Bobrov z Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy.

Trzy dni Kongresu były wypełnione przez merytoryczne prezentacje i dyskusje ekspertów dotyczące m.in. dobrych praktyk i rekomendacji w obszarze przygotowania obiektów do wojny, obowiązków osób zarządzających bezpieczeństwem obiektów infrastruktury krytycznej i planów jej ochrony, a także wyzwań związanych z wprowadzaniem nowych rozwiązań legislacyjnych czy specyfiki zagrożeń w cyberprzestrzeni. Przedstawione i analizowane studia przypadków dotyczyły ataków na różne instytucje, wykorzystanie cyberataków w działaniach wojennych i hybrydowych oraz możliwości przeciwdziałania zagrożeniom.

Podczas pierwszego dnia odbyła się uroczysta inauguracja polskiej wersji językowej certyfikowanego kursu e-learningowego NATO e-Counterterrorism Reference Curriculum (e-CTRC), opracowanego na podstawie wzorcowego programu nauczania NATO DEEP CTRC.

Równolegle z prezentacjami i panelami dyskusyjnymi odbyły się warsztaty z reagowania na zamachy. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w praktycznych zajęciach z następujących tematów:
• udzielanie pierwszej pomocy,
• praktyczny wymiar zabezpieczeń technicznych,
• reagowanie na zagrożenia wojenne i terrorystyczne.

Nie zabrakło pokazów sprzętów i wyposażenia specjalistycznego sił policyjnych oraz wojskowych, w tym sił specjalnych. Zorganizowano również zawody strzeleckie.
Na specjalnie wydzielonych stoiskach przygotowanych przez firmy z branży security uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami zabezpieczeń firm partnerskich Kongresu SAFE PLACE 2023.