Strona główna Bezpieczne miasto Stacjonarny wykrywacz materiałów wybuchowych i narkotyków B-Scan już dostępny dla polskich służb

Stacjonarny wykrywacz materiałów wybuchowych i narkotyków B-Scan już dostępny dla polskich służb

Laser Detect Systems to amerykańska firma będąca liderem w branży laserowych wykrywaczy materiałów wybuchowych, narkotyków i substancji toksycznych. Na rynku wyróżnia ją zarówno zaawansowana technologia, jak i fakt, że urządzenia były projektowane we współpracy z oficerami izraelskiego wojska. Od niedawna sprzęt LDS jest dostępny w Polsce dzięki wyłącznemu dystrybutorowi – sklepowi detektywistycznemu Spy Shop.

Laserowe wykrywacze Laser Detect Systems służą do błyskawicznej detekcji oraz identyfikacji materiałów wybuchowych, ich prekursorów, narkotyków i tysięcy groźnych substancji. Zastosowania zaawansowanego sprzętu wymagają m.in.:

  • punkty kontrolne na lotniskach,
  • przejścia graniczne,
  • sądy i zakłady penitencjarne,
  • obiekty infrastruktury krytycznej,
  • kontrolerzy transportu masowego.

Mobilne i stacjonarne wykrywacze Laser Detect Systems wykorzystujące technologię IMS (spektrometrię ruchliwości jonów) lub laserową (spektroskopię ramanowską) są doceniane w skali międzynarodowej. Wykrywają i identyfikują materiały wybuchowe, narkotyki oraz tysiące innych nielegalnych, groźnych substancji, m.in. gazy bojowe, zaledwie w kilka sekund, po czym są natychmiast gotowe do dalszej pracy. Doskonale sprawdzają się w pracy operacyjnej specjalistów, powstały bowiem dzięki współpracy naukowców LDS z izraelskimi oficerami służb bezpieczeństwa.

B-Scan LDS 5500-i to niezwykłe narzędzie HSBLS (High Sensitive Bottled Liquid Scanner – wysokoczuły skaner płynu w butelce) zaprojektowane dla służb bezpieczeństwa, które odpowiadają za punkty kontrolne w miejscach publicznych, a także dla organów ścigania i oddziałów kryminalistycznych. Przenośna stacja może pracować na lotniskach, w punktach kontrolnych masowego transportu i innych miejscach objętych ścisłymi regułami bezpieczeństwa, które wymagają szczególnego nadzoru.

W stacji B-Scan LDS 5500-i, która wykorzystuje spektroskopię ramanowską, zastosowano unikatowe rozwiązanie – zielony laser o długości 532 nm. Daje on przewagę nad najczęściej stosowanymi laserami czerwonymi i podczerwonymi podczas wykrywania podejrzanych substancji przez takie materiały, jak szkło, tworzywa przezroczyste i barwione.

Aby dowiedzieć się, czy transportowana w bagażu puszka lub butelka zawiera np. materiał wybuchowy domowej produkcji lub roztwór narkotyku nie trzeba jej otwierać – wystarczy ją umieścić w kieszeni detekcyjnej urządzenia. Dzięki ruchomej półce kieszeń może zostać dopasowana do pojemności badanej butelki czy pojemnika (od 50 do 2500 ml).

Dzięki B-Scan operator urządzenia nie musi otwierać butelek czy pojemników z potencjalnie nielegalnymi, niebezpiecznymi substancjami. Stacja przeprowadza detekcję cieczy w butelkach (rozpoznaje np. roztwory narkotyków i mieszanki domowej produkcji), wykrywa i identyfikuje groźne substancje w bryłach, płynach czy proszkach w szklanych lub plastikowych, przezroczystych lub półprzezroczystych pojemnikach.

Stacja B-Scan nawet w 5 sekund może jednoznacznie zidentyfikować podejrzaną substancję. Po wykryciu zagrożenia urządzenie jest natychmiast gotowa do dalszej pracy. 7-calowy, kolorowy ekran dotykowy z wyświetlaczem LCD TFT wyświetla jednoznaczne oznaczenia dla wyników pozytywnych, negatywnych i potencjalnych zagrożeń.

B-Scan, tak jak pozostałe detektory LDS, wyróżnia się niskim  progiem fałszywych alarmów (poniżej 1%), co jest szczególnym osiągnięciem na rynku wykrywaczy do walki z terroryzmem i przemytem materiałów wybuchowych oraz narkotyków.

Informacje o wykrywanych substancjach są pobierane z wbudowanej biblioteki danych, zawierającej tysiące pozycji. Baza jest otwarta – może być aktualizowana wg potrzeb użytkownika.

Stacja B-Scan jest niezwykle opłacalna pod względem kosztów, nie generuje bowiem wydatków związanych z dodatkowymi materiałami eksploatacyjnymi. Urządzenie posiada awaryjny, zintegrowany zasilacz UPS, dzięki któremu może pracować przez 60 minut w przypadku awarii zasilania. B-Scan może zostać wyposażony w interfejs Bluetooth, WiFi bądź Ethernet.

Więcej informacji na stronie wyłącznego dystrybutora sprzętów Laser Detect Systems w Polsce – www.spyshop.pl.