Strona główna Infrastruktura krytyczna Światłowodowy system ochrony obwodowej

Światłowodowy system ochrony obwodowej

W ofercie OPTEX Security znajduje się system ochrony obwodowej Fiber Defender® produkowany przez amerykańską firmę Fiber SenSys, Inc. należącą do OPTEX CO., LTD.

Koncepcja systemu jest oparta na aktywnym światłowodzie mocowanym do istniejącego ogrodzenia. Drgania ogrodzenia wywołane ingerencją intruza (wspinanie, cięcie, podnoszenie) są analizowane w procesorze wysyłającym sygnał alarmowy. W zależności od modelu jeden procesor może obsługiwać nawet 25 stref detekcji, każda o maks. długości 2,3 km. Dopasowanie do wymogów instalacji ułatwia zastosowanie dodatkowego kabla nieaktywnego, który pozwala na zamontowanie procesora sterującego w odległości do 20 km od ochranianego fragmentu ogrodzenia. Strojenie systemu odbywa się z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji komputerowych.

W odróżnieniu od rozwiązań opartych na detektorach mechanicznych, światłowód jest odporny na działanie czynników środowiskowych – np. promieniowanie UV i elektromagnetyczne, wilgoć, sól czy wyładowania atmosferyczne. System pracuje stabilnie we mgle, zapyleniu czy ciemności. Można go stosować w strefach zagrożenia wybuchem.

Parametry techniczne i niezawodność rozwiązania potwierdza certyfikat najwyższej klasy ochrony armii USA, zezwalający na instalację w obiektach, w których przechowuje się materiały nuklearne. System jest również rekomendowany przez brytyjski urząd ochrony infrastruktury krytycznej (CPNI).

Szczegółowe informacje na temat Fiber Defender® znajdują się na stronie www.fibersensys.com. Kontakt z OPTEX Security Sp. z o.o. pod adresem optex@optex.com.pl.