Strona główna Rozległe i rozproszone System bezprzewodowy ABAX 2

System bezprzewodowy ABAX 2

Do realizacji zadań z zakresu SSWiN coraz częściej stosowane są urządzenia wykorzystujące łączność radiową. Przykładem nowoczesnego rozwiązania, zapewniającego skuteczność i niezawodność działania na poziomie niemal identycznym jak w przypadku instalacji przewodowych, jest ABAX 2.

ABAX 2 to nowa odsłona bezprzewodowego systemu ABAX, oferowanego przez SATEL od 2005 r. Podobnie jak w przypadku poprzednika, komunikacja między urządzeniami bezprzewodowymi jest dwukierunkowa. Nowością jest natomiast tzw. dywersyfikacja kanałów transmisji. Układ radiowy stale analizuje poziom zakłóceń w każdym z czterech kanałów wydzielonych w pasmie częstotliwości 868 MHz, aby do transmisji wybrać ten, w którym interferencje z innymi sygnałami są najmniejsze. Bezpieczeństwo przesyłanych danych zapewnia szyfrowanie AES-128.

Większy zasięg, dłuższy czas pracy
ABAX 2 cechuje się doskonałym zasięgiem – odległość między kontrolerem systemu bezprzewodowego a współpracującymi urządzeniami może wynieść do 2 km w otwartej przestrzeni, a przy zastosowaniu retransmitera ARU-200 nawet dwukrotnie więcej. Imponujący jest także maksymalny czas pracy urządzeń zasilanych bateryjnie – do 8 lat, zależnie od produktu i jego konfiguracji (tryb ECO).

Serce systemu
Dostępne są dwa kontrolery: ACU-220 oraz kompaktowy ACU-280. Oba mogą pełnić funkcję ekspanderów urządzeń bezprzewodowych w systemach alarmowych bazujących na centralach INTEGRA, INTEGRA Plus i rodziny VERSA. Połączenie z nimi jest realizowane za pośrednictwem magistrali komunikacyjnej. ACU-220 może też pracować autonomicznie, z dowolną centralą alarmową lub sterownikiem automatyki – wówczas wykorzystywane są programowalne wejścia i wyjścia kontrolera.

Skuteczna detekcja oraz sygnalizacja
ABAX 2 obejmuje szeroki asortyment czujek bezprzewodowych. Są wśród nich urządzenia wykrywające ruch – czujki PIR: APD-200 i APD-200 Pet oraz dualne: APMD-250, AOD-210 i kurtynowa AOCD-260. Dwie ostatnie mogą pracować na zewnątrz pomieszczeń. Dostępne są też czujki zbicia szyby AGD-200, czujki dymu ASD-250 oraz dymu i ciepła ASD-200. Nowością jest AXD-200 – uniwersalne urządzenie, które może pracować w jednym z wybranych trybów, jako czujka:

  • magnetyczna 1- lub 2-kanałowa,
  • magnetyczna z wejściem roletowym,
  • wstrząsowa i magnetyczna,
  • przemieszczenia,
  • temperatury,
  • zalania.

Gama produktów systemu ABAX 2 będzie wkrótce rozszerzona m.in. o czujkę zmierzchu i przycisk napadowy.

Z kontrolerami ABAX 2 współpracują sygnalizatory akustyczno-optyczne: zewnętrzny ASP-200 i wewnętrzny
ASP-215. Podobnie jak czujki ruchu, czujka uniwersalna i kontrolery spełniają wymagania normy EN 50131 Grade 2.

Automatyka i sterowanie
Funkcje automatyki budynkowej mogą być realizowane sterownikami 230 V AC: dopuszkowymi ASW-200 oraz podłączanymi do gniazd sieciowych ASW-210. System można rozszerzyć o urządzenia przewodowe za pomocą ekspanderów: miniaturowego ACX-210 oraz z wyjściami przekaźnikowymi ACX-220. Do zdalnego sterowania służą dwukierunkowe piloty APT-200.

Programowanie i diagnostyka
Przy współpracy z centralami SATEL programowanie systemu odbywa się z poziomu komputera z zainstalowanym programem DLOADX lub z manipulatora. Gdy ACU-220 działa autonomicznie lub z inną centralą, do konfiguracji służy oprogramowanie ABAX 2 Soft. Ma ono dodatkowo funkcje diagnostyczne pozwalające na weryfikację jakości sygnału radiowego oraz stanu poszczególnych elementów systemu. Aby zbadać warunki komunikacji radiowej w obiekcie i określić optymalne miejsca montażu urządzeń, należy użyć testera ARF-200.

Warto zaznaczyć, że SATEL zadbał o kompatybilność wsteczną – urządzenia ABAX 2 współpracują z kontrolerami ABAX.

SATEL
ul. Budowlanych 66
80-298 Gdańsk
www.satel.pl