Strona główna Bezpieczne miasto Wygoda i bezpieczeństwo dzięki technologii

Wygoda i bezpieczeństwo dzięki technologii

Nowoczesne miasta wprowadzają w swoją przestrzeń coraz bardziej zaawansowane systemy wspomagania bezpieczeństwa, aby żyło się nam bardziej komfortowo.
W wielu miastach zastosowanie kamer wizyjnych systemów dozoru stało się już standardem. Jednak dla mieszkańca praktyczna strona rozwiązania pozostaje często zagadką, ponieważ prywatne doświadczenia pokazują, że kiedy zostanie zarysowany zaparkowany samochód, to kamera akurat była zepsuta lub patrzyła w inną stronę… Tak się dzieje, gdy system jest stary.

Należy zastanowić się nad celem instalacji, który definiuje inwestor, oraz możliwościami instalowanych kilka lat temu systemów. Obecny rozwój zarówno przetworników obrazu, jak i mocy obliczeniowych procesorów jest tak duży, że urządzenia uzyskują nowe, niedostępne do tej pory funkcje. Na przykładzie chociażby kamer Hikvision popularnej linii 7, które wspierane procesorami GPU przeprowadzają inteligentną analitykę, można założyć, że urządzenia specjalizowane do zastosowań miejskich będą miały znacznie większe możliwości. Przyzwyczailiśmy się np. do wygodnego automatycznego wyjazdu z parkingów przy centrach handlowych bez konieczności opuszczania szyb i celowania biletem w czytnik. Funkcję tę doskonale realizują połączone z systemem opłat kamery czytające numery rejestracyjne pojazdu.

Obecne rozwiązania z zakresu technologii smart city obejmują systemy poprawiające bezpieczeństwo na drogach oraz zwiększające komfort użytkowników pojazdów na zatłoczonych ulicach. Hikvision stale rozwija systemy analityczne, które oprócz numerów tablic rejestracyjnych potrafią również rozpoznać:

 • niewłaściwy kierunek ruchu pojazdu,
 • pieszego w miejscu, w którym nie powinien się on znajdować,
 • korek uliczny,
 • przekroczenie dozwolonej szybkości,

a także – oprócz typowych zachowań na drodze – potrafią:

 • sklasyfikować markę i kolor pojazdu,
 • sprawdzić, czy użytkownicy mają zapięte pasy lub założony kask,
 • policzyć użytkowników jednośladów.

Wszystkie te funkcje mogą służyć nie tylko zwiększeniu płynności i bezpieczeństwa ruchu, ale także wygodzie kierowców. Przykładowo, jeżeli system zostanie uzupełniony rozwiązaniami nadzorującymi miejskie miejsca parkingowe, a całość połączona z aplikacją podającą informacje o wolnych miejscach, kierowcy otrzymają użyteczną informację. Wykorzystując zespoły kamerowe serii iDS do nadzorowania miejsc parkingowych, operator systemu może:

 • otrzymać informacje o zajętości,
 • pobierać opłaty za parkowanie lub weryfikować, czy opłata została pobrana,
 • kontrolować sposób parkowania pojazdów,
 • dostarczyć na urządzenie mobilne kierowcy informacje o wolnych miejscach.

Korzyścią dla kierowcy jest ponadto możliwość zidentyfikowania miejsca postoju pojazdu na mapie względem jego pozycji. W skali mikro tego typu rozwiązania są stosowane na parkingach zamkniętych, gdyż często właściciel auta zapomina, na którym poziomie zostawił swój pojazd. System kamer nadzorujący miejsca parkingowe może dostarczyć informację o miejscu postoju na terminal lub urządzenie mobilne.

Dynamicznie rosnąca liczba różnego rodzaju inteligentnych urządzeń w naszym otoczeniu będzie z jednej strony powodowała obawy o możliwości inwigilacji, z drugiej zaś – podobnie jak smartfony – zmieni nasz styl życia. Dookoła nas są gromadzone ogromne ilości danych, które skorelowane ze sobą udostępnią kolejne użyteczne funkcje. I tylko wyobraźnia użytkownika oraz finanse mogą ograniczyć dostęp do najnowszych technologicznie rozwiązań.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronach:
www.hikvision.com/en/Solutions/Safe-City
www.hikvision.com/en/Solutions/Transportation
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z inżynierami Hikvision.

Hikvision Poland
ul. Krakowiaków 50, 02-255 Warszawa
tel. 22 460 01 50
faks 22 464 32 11
e-mail: info.pl@hikvision.com