Strona główna Bezpieczne miasto Inteligentne budynki numerem 1 na rynku nieruchomości

Inteligentne budynki numerem 1 na rynku nieruchomości

Bezpieczeństwo budynków komercyjnych to kluczowy element zarządzania nieruchomościami. Czy inwestycja w nowoczesne systemy ochrony może podnieść wartość oferty biznesowej? W odniesieniu do smart building zdecydowanie tak. Co więcej, chronione w ten sposób budynki wyróżniają się na tle konkurencji.

Świadcząc usługi bezpieczeństwa, proponujemy inteligentne rozwiązania, ale ich wybór poprzedzamy analizą potrzeb, zagrożeń i ryzyka oraz możliwości wykorzystania zasobów klienta. Pozwala to optymalnie dostosować usługi i technologie oraz obniżyć koszty. Jak skutecznie zapewnić bezpieczeństwo biura lub innego budynku komercyjnego? W odpowiedzi na to pytanie prezentujemy pięć trendów wartych rozważenia.

Kontrola dostępu to zdecydowanie nr 1 na liście priorytetów zarządców. Nie oznacza tylko ograniczenia dostępu do przestrzeni biurowej, parkingowej i stanowisk pracy dla osób uprawnionych, lecz także monitoring działań użytkowników.

W Securitas systemy zabezpieczeń mają być „niewidoczne”, ale zawsze skuteczne. Ludzie dobrze czują się w środowisku, w którym ruch jest swobodny, lecz trzeba pamiętać, że dostęp do stanowisk pracy musi być pod kontrolą. W tym zakresie wykorzystujemy różne inteligentne rozwiązania, do których należy Automatic License Plate Recognition – system rozpoznawania tablic rejestracyjnych, systemy mobilnego dostępu oraz zabezpieczenia biometryczne. Dzięki nim uprawnione osoby mają dostęp bez konieczności stosowania kart identyfikacyjnych. Goście korzystają z usługi Securitas smartIN – łatwego w obsłudze systemu usprawniającego proces awizacji, który wysyła zaproszenia, synchronizuje terminy, powiadamia o przybyciu osób, przydziela i rezerwuje miejsca parkingowe oraz przyznaje unikatowy kod dostępu. Gość, jeszcze przed przybyciem, otrzymuje szczegóły spotkania i w umówionym dniu po prostu wchodzi do budynku, dokładnie wiedząc, gdzie ma się udać. Awizacja w systemie Securitas smartIN oznacza też automatyczny wpis na listę ewakuacyjną budynku, co jest bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa.

Kamery i zdalny monitoring to podstawowe uzupełnienie systemów zabezpieczeń. Dojrzałość systemów analizy obrazu pozwala na wykorzystanie kamer do różnych zadań. Oprócz oczywistego dozoru w czasie rzeczywistym i wykrywania incydentów stają się elementem systemu integrującego kontrolę dostępu, system alarmowy i ochronę obwodową oraz zarządzanie miejscami parkingowymi. Wykorzystując inteligentną analizę wideo (IVA) i dozór wizyjny jako usługę (VSaaS), chronimy przed niepożądanymi incydentami i tworzymy obszary dynamicznie zabezpieczone przed zagrożeniami. Systemami zarządza Securitas Operation Center (Stacja Monitorowania Alarmów Securitas) realizująca usługi wizyjnej weryfikacji alarmów oraz zdalnych patroli monitorujących stan bezpieczeństwa obiektów w dowolnych harmonogramach czasowych.

System alarmowy jest skutecznym narzędziem do wykrywania i powiadamiania o naruszeniach. Istotne są odpowiednie zdefiniowanie i zaprogramowanie stref, a także odpowiednie uzbrajanie i stały nadzór. Integracja z systemami kontroli dostępu i monitoringu wizyjnego zwiększa efektywność wykorzystania, jednocześnie sprawiając, że staje się „niewidoczny”.

Budynki komercyjne wymagają też systemów sygnalizacji pożarowej, których obsługa może być zdalna. Mobilne urządzenia dostarczają w czasie rzeczywistym informacji o zagrożeniach. To pozwala na natychmiastową (zdalną) weryfikację alarmu. Wiedza użytkowników budynków na temat procedur alarmowych jest również bardzo ważna. Polecamy wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości do szkoleń ewakuacji i przeciwdziałania zagrożeniom pożarowym.

Kolejne wyzwanie to przekazywanie przesyłek, dokumentów poza godzinami pracy recepcji, które rozwiązaliśmy, wprowadzając usługę Securitas smartBOX, czyli system skrytek depozytowych. Umożliwia on całodobowy dostęp siedem dni w tygodniu do zawartości skrytek osobom uprawnionym. Wydanie przedmiotu odbywa się na podstawie unikatowej kombinacji loginu i kodu PIN. Po umieszczeniu przedmiotu w skrytce automatycznie rozpoczyna się proces przechowywania. Generowany jest kod odbioru, który zostaje wysłany odbiorcy. ⦁

Securitas Polska
ul. Postępu 6
02-676 Warszawa
securitas@securitas.pl
www.securitas.pl/