Strona główna Telewizja Dozorowa Komunikacja pod specjalnym dozorem

Komunikacja pod specjalnym dozorem

Piotr Świder
Hikvision Poland


W ostatnich latach rozwój transportu publicznego w Polsce nabrał dynamiki. Przeprowadza się remonty dworców, rozbudowuje lotniska i buduje nową linię metra, a także zwraca uwagę na poprawę komunikacji zarówno miejskiej, jak i dalekobieżnej.

Polska wyróżnia się na tle Europy pod względem liczby fabryk autobusów, tramwajów czy pociągów. Polskie firmy wygrywają kontrakty na dostawy środków komunikacji na całym świecie. Również operatorzy – zarówno ogólnopolscy, jak i lokalni – modernizują swój tabor. Na ulicach wielu miast pojawiły się nowe autobusy (również elektryczne) i tramwaje, operatorzy kolejowi oferują przejazdy coraz nowocześniejszymi składami pociągów (EZT).

Modernizacja dotyczy jednak nie tylko komfortu. Wprowadzono także systemy informacji pasażerskiej, nowoczesne automaty biletowe, czytniki kart, inteligentne systemy zarządzania ruchem czy monitoring wizyjny. Według badań nawet 86% ankietowanych chce, by w każdym pojeździe komunikacji publicznej były kamery. Niemal 90% twierdzi, iż pod nadzorem kamer czuje się bezpieczniej. Statystyki wskazują, że ich zastosowanie ma duży wpływ na realny poziom bezpieczeństwa, m.in. spada liczba kradzieży i rozbojów. Mniejsza liczba przestępstw i poczucie bezpieczeństwa mają bezpośredni wpływ na atrakcyjność i postrzeganie miasta czy przewoźnika przez mieszkańców i turystów.

Hikvision, jako światowy lider i największy producent urządzeń dozoru wizyjnego, oferuje specjalną linię produktów przeznaczoną do tego typu zastosowań. Powstają one w ścisłej współpracy z producentami środków transportu. Dzięki temu wiadomo, jakie wymagania stawiają użytkownicy końcowi oraz co jest dla nich najważniejsze.

IP Hikvision XM6122

Nowa seria kamer IP Hikvision XM6122 jest coraz częściej instalowana w pojazdach transportu publicznego również w Polsce. Zapewniają one szerokie pole widzenia bez „martwych stref”, są też odporne na akty wandalizmu i sabotaż. Ważne, aby rejestrować wyraźne i szczegółowe obrazy przez całą dobę. Kamery zostały więc wyposażone w oświetlacze IR. Ponieważ natężenie światła może się zmienić, np. w przypadku wjazdu samochodu do tunelu czy na stację, rozwiązaniem są technologie WDR oraz BLC chroniące przed prześwietleniami. Kamery spełniają wymagania odpowiednich norm, mają specjalistyczne certyfikaty (EN50155, EN45545, EMARK, IP66 czy ECE-R118).

IP Hikvision XM6522

W  ofercie firmy są również specjalne kamery lusterkowe IP Hikvision XM6522 (IK10, IP68), dzięki którym kierowca może ocenić, co aktualnie dzieje się w obrębie pojazdu oraz kiedy może otworzyć lub zamknąć drzwi.

Ciekawym rozwiązaniem, które pomaga optymalizować sieć połączeń, są kamery do zliczania pasażerów Hikvision iDS-2XM6810F. Zamontowane nad wejściem do pojazdu dostarczają dane o liczbie osób wsiadających i wysiadających z pojazdu. Dzięki temu narzędziu operator zyskuje niezbędne informacje do oceny, czy dane połączenie jest rentowne lub czy niezbędne jest uruchomienie dodatkowych połączeń na danej linii lub o określonej porze.

Hikvision iDS-2XM6810F

Aktualnym i przyszłościowym kierunkiem rozwoju systemów dozoru wizyjnego w pojazdach jest analityka wizji. Już teraz Hikvision dysponuje technologią, dzięki której kamera ocenia zachowanie kierującego pojazdem. Automatycznie wychwytuje, w którą stronę patrzy kierowca, czy podczas jazdy pali papierosa lub rozmawia przez telefon komórkowy. Kamera wykryje, czy kierowca jest zmęczony lub rozkojarzony. Po detekcji nieakceptowalnych zachowań samoczynnie wysyła do dyspozytora ruchu alert wraz ze zdjęciem.

To potrafimy już dziś. Również dziś potrafimy z bardzo wysoką skutecznością rozpoznawać i porównywać twarze. Zatem być może już w niedalekiej przyszłości zamiast biletu wystarczy zdjęcie… Jeszcze kilka lat temu można by myśleć, iż jest to pomysł science fiction z powieści Stanisława Lema, ale Hikvision, jako prekursor rozwoju technologicznego, jest już na to niemal gotowy.

Hikvision Poland
ul. Krakowiaków 50, 02-255 Warszawa
tel. 22 460 01 50, faks 22 464 32 11
e-mail: info.pl@hikvision.com