Strona główna Kontrola Dostępu Największe wyzwania związane z bezpieczeństwem obiektów – jak skutecznie stawić im...

Największe wyzwania związane z bezpieczeństwem obiektów – jak skutecznie stawić im czoła?

Skuteczna ochrona budynków wielopowierzchniowych to w dzisiejszych czasach szczególne wyzwanie. Administratorzy i menedżerowie obiektów coraz częściej poszukują elastycznych i skalowalnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo budynków podczas pracy zdalnej, umożliwiających skuteczne zarządzanie dostępami dla pracownikom pracujących w systemie hybrydowym oraz gwarantujących wyeliminowanie obecności nieuprawnionych osób spoza organizacji. Rodzi to także wyzwania dla instalatorów i integratorów, którzy muszą sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Odpowiedzią na te potrzeby mogą być nowe elastyczne systemy zarządzania kontrolą dostępu, które łączą skuteczną ochronę z wygodą użytkowania i łatwością instalacji.

Stale zmieniające się wymagania dostępu

W ostatnich latach zwiększył się nie tylko przepływ osób, danych i towarów, lecz także wymagania użytkowników w obszarze kontroli dostępu. Koniecznością stało się zarówno rozróżnienie pod względem odmiennych harmonogramów czy punktów wejścia, jak i większa dostępność higienicznych rozwiązań bezdotykowych oraz możliwość łatwej zmiany uprawnień (m.in. ze względu na pracę w trybie hybrydowym). Dlatego na rynku pojawiają się rozwiązania dostosowane do wymagań współczesnego życia i inteligentnego budownictwa – gwarantujące skuteczność, bezpieczeństwo, elastyczność i łatwość użytkowania.

Niezależnie od wielkości budynku i organizacji, wybór jednej wszechstronnej platformy będzie krokiem w stronę zapewnienia bezpieczeństwa przy jednoczesnym umożliwieniu swobodnego przemieszczania się zależnie od bieżących potrzeb. Z punktu widzenia użytkownika niezwykle ważne jest, aby system kontroli dostępu łączył w ramach jednego ekosystemu skuteczny osprzęt oraz elastyczne oprogramowanie z szerokim wyborem technologii i funkcji.

Wybierając system kontroli dostępu, warto zwrócić uwagę na to, aby pozwalał on na integrację urządzeń zewnętrznych w miarę ich pojawiania się na rynku. Umożliwi to jego ciągłe rozbudowywanie o najnowsze rozwiązania technologiczne i aktualizację zgodnie z bieżącymi potrzebami użytkowników, równocześnie gwarantując skuteczną i efektywną obsługę oraz minimalny czas przestoju. Takie rozwiązanie zapewni również sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa obiektu.

Strata czasu na miejscu montażu podczas instalacji oprogramowania i drobnych zmian

Dla instalatorów, integratorów i administratorów budynków ważne jest, aby system kontroli dostępu był łatwy i wygodny zarówno w początkowej instalacji, jak i umożliwiał wprowadzanie późniejszych modyfikacji.

Przykładem takiego rozwiązania jest Incedo Business firmy ASSA ABLOY. Dzięki temu, że łączy w sobie niezbędny osprzęt i oprogramowanie, jest bogatym w funkcje rozwiązaniem, do którego stosowania nie jest konieczny dedykowany komputer PC. Umożliwia także administrację z dowolnego miejsca w dowolnym momencie, dlatego zarządzanie systemami klientów odbywa się szybciej – bez konieczności dojazdu na miejsce. Takie rozwiązanie sprawia, że integratorzy mogą szybko modernizować połączone technologie i systemy, aby spełniać coraz większe oczekiwania klientów wobec nowoczesnych technologii. Instalatorzy zaś nie muszą już zmagać się z niekompatybilnymi systemami, co eliminuje opóźnienia i niepotrzebne komplikacje.

Potrzeba różnych sposobów uzyskania dostępu

Nowoczesne technologie umożliwiają nam wybór dogodnych rozwiązań dostosowanych do naszych potrzeb niemal w każdej dziedzinie życia. Również użytkownicy systemów kontroli dostępu oczekują wygody i dopasowania do ich codziennych potrzeb. Dlatego ważne jest, aby użytkownik systemu kontroli dostępu mógł w prosty sposób wybrać sprzęt zabezpieczający i dane uwierzytelniające dostosowane do swoich wymagań oraz odpowiednią opcję systemu zarządzania. Dodatkowym udogodnieniem powinien być interfejs użytkownika – warto zwrócić uwagę na to, czy jest prosty w obsłudze i czy administrator może mieć do niego szybki, bezproblemowy dostęp.

Decydując się na system kontroli dostępu, warto także upewnić się, czy oferuje on szeroki wybór danych uwierzytelniających do kart i tokenów, tak aby użytkownicy mogli w bezpieczny i wygodny sposób wchodzić na teren obiektów oraz się po nich poruszać. Dla wielu osób dodatkowym udogodnieniem – coraz częściej spotykanym w nowoczesnych rozwiązaniach z obszaru kontroli dostępu – są klucze mobilne, które umożliwiają otwieranie drzwi za pomocą smartfona. Takie rozwiązania zapewniają jeszcze większą elastyczność oraz sprawiają, że korzystanie z systemu kontroli dostępu jest jeszcze prostsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

Rozwiązanie dopasowane do współczesnych potrzeb

Skuteczny i dostosowany do współczesnych wyzwań system kontroli dostępu powinien ułatwiać pracę wszystkim – od użytkowników po instalatorów – umożliwiając im szybsze i bardziej efektywne wykonywanie różnych zadań. Optymalnym rozwiązaniem są systemy, które można w razie potrzeby szybko skalować zarówno w górę (rozbudowywać) jak i w dół (likwidacja przejścia KD), co maksymalizuje zwrot z inwestycji.

W czasach często zmieniających się potrzeb użytkowników należy zwrócić uwagę na to, aby w szybki sposób można było określić prawa dostępu i harmonogramy czasowe dla użytkowników tak, aby umożliwić im swobodne poruszanie się po obiekcie bez narażania bezpieczeństwa innych osób
i wyposażenia.

– Zwiększające się potrzeby z zakresu kompleksowego zarządzania bezpieczeństwem obiektów wymogły na rynku stworzenie rozwiązań precyzyjnie odpowiadających na oczekiwania użytkowników – mówi Beata Idziak, Business Development Manager DAS z firmy ASSA ABLOY Opening Solutions Poland S.A. – Nasza firma postanowiła wprowadzić na rynek globalne rozwiązanie zapewniające integrację produktów związanych z kontrolą dostępu z portfolio zarówno ASSA ABLOY, jak i firm będących w naszej grupie. Ponadto dostępna będzie platforma integracyjna zapewniająca współpracę systemu kontroli dostępu z innymi systemami security, takimi jak: SSWIN, CCTV, videodomofony, czytniki biometryczne, depozytory kluczy i system „Master Key”. Planowana jest także możliwość integracji z systemami sterowania windami czy też automatyką budynkową. Jednocześnie możliwa będzie integracja po API dowolnie wybranych przez klientów systemów firm trzecich.

Dobrze dobrany system kontroli dostępu jest również narzędziem niezwykle istotnym dla menedżerów budynku, którzy dzięki niemu mają większą kontrolę, elastyczność i gwarancję bezpieczeństwa. Zyskają na tym także administratorzy systemów, którzy będą mieli większą możliwość operacyjną w ramach dostępnego budżetu – jeden skalowalny system pozwoli im zakładać, usuwać lub modyfikować profile dostępu oraz monitorować poruszanie się osób po budynku w czasie rzeczywistym. Integratorzy będą mogli szybko modernizować połączone technologie i systemy, aby zmniejszyć ryzyko i spełnić coraz większe oczekiwania klientów wobec nowoczesnych technologii, a instalatorzy nie będą musieli zmagać się z niekompatybilnymi systemami, co pozwoli im oszczędzić czas i skupić się na innych zadaniach.

Rozwiązanie Incedo™ Business stanowi urzeczywistnienie wizji przedsiębiorstwa ASSA ABLOY, jaką jest tworzenie bezpieczniejszego i bardziej otwartego świata, w którym wszyscy mogą się poruszać bez przeszkód i wspólnie korzystać z nowych udogodnień.
Na stronie internetowej firmy można znaleźć więcej informacji oraz pobrać bezpłatny przewodnik po najnowszych rozwiązaniach ASSA ABLOY.

Szczegółowych informacji udziela
Beata Idziak, Business Developmant Manager DAS
w ASSA ABLOY Opening Solutions Poland
email: beata.idziak@assaabloy.com