Strona główna Sygnalizacja Pożarowa Wykryj pożar, póki NIE jest za późno!

Wykryj pożar, póki NIE jest za późno!

Pożary, które nie zostaną wcześnie wykryte i szybko ugaszone, mogą mieć tragiczne konsekwencje –spowodować utratę życia bądź zdrowia, a także przyczynić się do poważnych strat finansowych oraz negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne, a w efekcie zaburzyć ciągłość działania firmy.

W niektórych przedsiębiorstwach ryzyko wystąpienia pożaru jest tak duże, że wczesna jego detekcja musi być traktowana priorytetowo. Niestety większość systemów przeciwpożarowych została zaprojektowana w taki sposób, że sygnalizuje pożar już po jego pojawieniu się. Takie działanie nie jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, szczególnie w miejscach, gdzie do rozprzestrzeniania się ognia może dojść bardzo szybko.
System, który pozwala zapobiec pożarom, zanim jeszcze wystąpią, ratuje życie i zapobiega stratom finansowym, jest rozwiązaniem optymalnym. Wczesna detekcja jest możliwa dzięki kamerom termowizyjnym FLIR A400/A700.

Ogień pojawia się na skutek wzrostu temperatury. Kamera termowizyjna monitorująca wybrany obszar bardzo sprawnie lokalizuje miejsca o podwyższonej temperaturze. Odczyty pomiarowe mogą być aktualizowane do 60 razy na sekundę, co gwarantuje imponującą szybkość detekcji zagrożenia. Dane są w czasie rzeczywistym analizowane przez kamerę, co przyspiesza sygnalizację sytuacji alarmowych.

Kamery FLIR A400/A700 mogą być także zintegrowane ze sterownikami PLC w celu np. natychmiastowego zatrzymania produkcji lub zmiany wybranych parametrów procesów. Te modele kamer FLIR mają zakres pomiarowy od -40°C do +2000°C. Możliwość dokładnego pomiaru temperatury pozwala na szybką i skuteczną detekcję miejsc będących źródłem/zarzewiem pożaru lub w których dochodzi do przegrzewania pewnych elementów infrastruktury technicznej. Dzięki temu można uruchomić procedurę alarmową, jeszcze zanim pożar się rozwinie.

Więcej na www.linc.pl