Strona główna Sygnalizacja Włamania i Napadu AVA Pro. Profesjonalny system alarmowy w parze z inteligentnym domem

AVA Pro. Profesjonalny system alarmowy w parze z inteligentnym domem

Maciej Górecki
Project Manager, EBS


Zmęczeni codziennymi obowiązkami i nieustannym brakiem czasu, wracając do domu, oczekujemy pełnego relaksu i odpoczynku. Po przeczytaniu setek maili, odpowiedzeniu na dziesiątki pytań i zmaganiach z licznymi projektami chętnie skorzystamy z dobrodziejstw, jakie nam umożliwia dzisiejsza technika, a więc ze sterowania oświetleniem, temperaturą, żelazkiem czy roletami. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chociaż część obowiązków przestanie zaprzątać nasze myśli i pozwoli skupić się na rzeczach bardziej dla nas przyjemnych. Dużą zaletą takiego systemu, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, jest zwiększenie bezpieczeństwa zarówno osób, jak i ich majątku. Integracja systemów smart home z systemami alarmowymi daje nowe możliwości zapewnienia ochrony, czego przykładem może być AVA PRO, najnowsze rozwiązanie firmy EBS.

Potencjał integracji profesjonalnych systemów zabezpieczeń z systemami smart home doskonale widać w liczbach i trendach rynkowych. Według raportu ResearchAndMarkets.com dotyczącego rynku smart home security na lata 2018 – 2023 przewidywany wzrost sprzedaży jest na poziomie 15,56% rok do roku. Firma szacuje, że w 2026 r. wartość rynku w ujęciu globalnym osiągnie poziom 3,2 mld dol., a są jeszcze bardziej optymistyczne raporty. Firma IDC prognozuje, że do 2023 r. samych urządzeń smart home na świecie będzie 1,5 mld. Wszystkie dane potwierdzają tylko, że ludzie coraz bardziej otwierają się na technologię „smart”.

Jeszcze niedawno systemy automatyki musiały być dostosowane do systemów ochrony. Obecnie obserwujemy odwrotny trend. Wychodząc naprzeciw tym tendencjom, firma EBS wprowadziła na rynek AVA PRO, czyli połączenie profesjonalnego systemu alarmowego z nowoczesnością inteligentnego domu.

AVA Pro dzięki swojej modułowej architekturze łatwo może zostać wzbogacony o moduł pozwalający na komunikację z urządzeniami IoT (Internet of Things) oraz sektora smart home za pomocą protokołu Z-Wave. Dzięki wykorzystaniu międzynarodowego standardu radiowego, jakim niewątpliwie jest Z-Wave, mamy możliwość szybkiej instalacji urządzeń, niezależnie od struktury przewodowej budynku.

Najpopularniejszymi elementami do sterowania zarówno w domu, jak i w biurze są trzy funkcjonalności:
• sterowanie oświetleniem,
• sterowanie gniazdami elektrycznymi,
• sterowanie ogrzewaniem.

Zapewniając te funkcjonalności, AVA PRO integruje ze sobą trzy urządzenia: wall plug, dimmer oraz termostat w postaci głowicy do montażu bezpośrednio na grzejniku. Wall plug służy do sterowania gniazdami elektrycznymi i elementami do niego podłączonymi. Za pomocą AVA PRO można wyłączyć i włączyć lampę, odłączyć żelazko czy inne urządzenia potencjalnie niebezpiecznie lub po prostu oszczędzać energię.
Urządzenie typu dimmer (ściemniacz oświetlenia) jest montowane pod włącznikiem i pozwala na sterowanie natężeniem światła. Użytkownik może włączyć lub wyłączyć oświetlenie albo je przyciemnić lub rozjaśnić. Termostat pozwala na utrzymywanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu, tzw. temperatury zadanej. Dzięki temu zyskuje się większy komfort, wygodę, ale także znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Każdym z wymienionych urządzeń możemy sterować wygodnie za pomocą aplikacji EBS Security App dedykowanej do obsługi centrali AVA PRO. Jeśli zapomnimy wyłączyć żelazko, możemy to zrobić natychmiast z dowolnego miejsca na świecie. Wracając z wakacji, w łatwy sposób za pomocą aplikacji możemy podnieść temperaturę w swoim domu, dzięki czemu powrót będzie jeszcze bardziej przyjemny.

W celu efektywnego wykorzystania możliwości smart home w AVA PRO wprowadzono trzy funkcje:

Sceny
(zwane także scenariuszami) pozwalają na wysterowanie wielu urządzeń smart home za pomocą jednego przycisku lub jednej akcji. Przykładowo, wychodząc z domu kliknięciem jednego przycisku uruchamiamy scenę „Wyjście”. W ten sposób automatycznie wyłączy się oświetlenie, wyłączą się wybrane gniazda elektryczne oraz zostanie obniżona temperatura wybranych urządzeń.

Funkcje czasowe
pozwalają na uzależnienie aktywności scen lub pojedynczych urządzeń od czasu. Przykładowo, tę funkcjonalność można wykorzystać do podświetlania witryny sklepowej w galerii handlowej, aby przykuć uwagę osób wychodzących z kina czy restauracji po godzinie zamknięcia sklepu, a następnie wyłączyć oświetlenie w celu oszczędności energii.

Harmonogramy
to połączenie funkcji sceny i funkcji czasowej. Harmonogram uzależnia wywoływanie różnych akcji i funkcji (np. scen) od pory dnia i tygodnia. Idealnym przykładem jest sterowanie ogrzewaniem z dostosowaniem do trybu życia jego użytkownika. Dzięki tej funkcjonalności przykładowy dzień Kowalskiego może wyglądać następująco:
• 6:00 Kowalski budzi się – 5:30 ogrzewanie zostaje ustawione na 20°C, ogrzewanie podłogowe w łazience załączone – przyjemnie wstać, gdy jest ciepło
• 8:00 Kowalski wychodzi do pracy – 7:30 zostaje ustawiona temperatura 18°C – generujemy oszczędności
• 16:30 Kowalski wraca do domu – 16:00 ustawiona temperatura 21°C – idealna temperatura do odpoczynku po pracy
• 23:00 Kowalski idzie spać – 23:00 ustawienie temperatury 19°C – według badań najlepsza do komfortowego snu.

AVA PRO to jednak przede wszystkim profesjonalny system zaprojektowany do ochrony ludzi i mienia, a dopiero na drugim miejscu system smart home. Połącznie tych dwóch cech daje jednak nowe możliwości dla jego użytkowników. Każda scenę można uzależnić od sygnałów alarmowych. I tak np. scena „Wyjście ” może się uruchamiać dopiero po uzbrojeniu systemu alarmowego. Dzięki AVA Key wystarczy jeden przycisk na klawiaturze w celu celu uzbrojenia systemu alarmowego oraz wyłączenia oświetlenia w całym domu, zmniejszenia temperatury czy wyłączenia gniazd elektrycznych (oszczędność energii) podczas nieobecności domowników. Czujki ruchu mogą włączać oświetlenie na schodach, a czujka otwarcia okna (kontaktron) może wyłączać ogrzewanie w pokoju w przypadku wykrycia otwarcia okna.

Ponadto dzięki połączeniu dwóch „światów”, jakim są system ochrony i system smart home, zyskujemy wiele innych funkcjonalności:
• Wykrycie zalania (czujka zalania) – zamknięcie zaworu wody, powiadomienie mieszkańców poprzez aplikację EBS Security.
• Wykrycie pożaru (czujka dymu) – wyłączenie wentylatorów, powiadomienie użytkowników.
• Włamanie (czujka sswin) – funkcja „panika” – załączenie oświetlenia w całym domu w celu wypłoszenia intruza.
Spektrum zastosowań dla AVA Pro jest wręcz nieograniczone. Najwięcej korzyści odnoszą klienci z rynku SOHO, SMB i użytkownicy indywidualni. Bezpieczeństwo idące w parze z wygodą, większą kontrolą i oszczędnościami to cechy poszukiwane przez ten segment rynku.

AVA PRO jest zarówno profesjonalnym systemem alarmowym, jak i systemem smart home. Zaopatrując się w niego, użytkownik zyskuje funkcjonalność dwóch różnych systemów. Mieszkanie, dom, domek letniskowy czy biuro – bez względu na to, co chcemy ochronić, AVA Pro zapewnia mieszkańcom i użytkownikom poczucie bezpieczeństwa, a także komfort, pozwalając na zdalne sterowanie i kontrolę na odległość, z poziomu aplikacji mobilnej.

EBS
ul. Bronisława Czecha 59
04-555 Warszawa
https://ebssmart.com