Strona główna Rynek SECURITY Cash-in-Transit: pożegnanie z bronią?

Cash-in-Transit: pożegnanie z bronią?

Już od wielu lat w przedsiębiorstwach działających w sektorze transportu gotówki promuje się systemy znakowania banknotów (IBNSIntelligent Banknote Neutralization System – inteligentny system neutralizacji banknotów) jako technologię ochronną.

Firma StrongPoint Cash Security wielokrotnie podkreślała, że jej celem nie jest po prostu znakowanie banknotów za pomocą inteligentnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń. Podejmuje większe wyzwanie. Zależy jej na tym, aby zarówno Tomasz w Gdańsku, jak i Siergiej w Tuli, Mykoła w Odessie, Sebastien w Marsylii, Mathias w Monachium, Linda i Helena w Sztokholmie czy Björn w Trondheim wrócili po pracy do swoich bliskich cali i zdrowi.

Wspólnie z wiodącymi firmami Cash-In-Transit i ekspertami w dziedzinie ergonomii, opierając się na kilku opatentowanych rozwiązaniach technologicznych, StrongPoint Cash Security opracowała portfolio bezpiecznych walizek. Są to obecnie najbardziej zaawansowane tego typu urządzenia zabezpieczające dostępne na rynku. Wykonane z kompozytów z włókna węglowego, lekkich stopów i wysokiej jakości polimerów charakteryzują się najlepszym stosunkiem nośności do masy własnej. Bezpieczne walizki zajmują mało miejsca, ergonomiczna konstrukcja ładowania od góry zapewnia dużą ładowność przy małej powierzchni, a mała masa minimalizuje wysiłek użytkownika w trakcie transportu.

Tradycyjnie działalność związana z transportem gotówki jest uważana za niebezpieczną, dlatego nadal w niektórych krajach transport cennych ładunków może się odbywać wyłącznie pojazdami opancerzonymi z uzbrojonymi pracownikami ochrony. Taka forma zabezpieczenia zawsze musi być niezawodna i bezpieczna, jednak co roku pojawiają się wiadomości z dokładnie tymi samymi nagłówkami, że „doszło do ataku, pracownicy są ranni, a kosztowności skradziono”. Czy wobec tego można mówić o niezawodności i bezpieczeństwie tradycyjnego rozwiązania?
W porównaniu z dotychczasowymi wymaganiami ostatnio obserwuje się dużą elastyczność w podejściu do taktyki zabezpieczeń transportu przedmiotów wartościowych. Coraz więcej krajów dopuszcza stosowanie inteligentnych systemów neutralizacji banknotów, a także specjalnych pojazdów i uzbrojonych strażników. Przykładem takiego podejścia jest stanowisko Europejskiego Banku Centralnego.

Badania przeprowadzone przez europejską organizację branżową EURICPA (European Intelligent Cash Protection Association) wskazują na ponad 65-proc. wzrost wykorzystania inteligentnych systemów neutralizacji banknotów w całej Unii Europejskiej i blisko 90-proc. wzrost w krajach strefy euro. Są też kraje, w których zezwala się na transport cennych przedmiotów, tylko pod warunkiem że w procesie operacyjnym wykorzystuje się urządzenia zawierające rozwiązania IBNS.

Podsumowując, możliwość neutralizacji banknotów stwarza warunki do bezpieczniejszej pracy w sektorze transportu gotówki oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji będących zagrożeniem dla pracowników ochrony i społeczeństwa. Metoda ta wyklucza możliwość osiągnięcia zysku z przestępstwa. Nigdy nie zostawiajmy niczego napastnikom!

W listopadzie 2020 r. StrongPoint Cash Security bedzie gościć na targach Securex w Poznaniu. Będzie nam miło spotkać się z Państwem i omówić możliwości współpracy. Zapraszamy do kontaktu: Alexey.Kvashnin@strongpoint.com.

StrongPoint
Cash Security
Maskinvägen 13 ,931 37 Skellefteå, Sweden
info.security@strongpoint.com
www.strongpoint.com