Strona główna Telewizja Dozorowa Axis wychodzi z chmury

Axis wychodzi z chmury

Po 2 latach od wprowadzenia usługi Guardian, „nowatorskiego rozwiązania systemu dozoru dla firm ochroniarskich i monitorujących alarmy” Axis Communications postanowiła nieoczekiwanie zakończyć rozwój tego produktu. Ruch wydaje się zaskakujący tym bardziej, że usługi chmurowe na dobre zaczęły pojawiać się u producentów elektronicznych systemów zabezpieczeń.

Rok temu w raporcie Security TOP50 2019 wskazaliśmy, że użytkownicy coraz częściej uświadamiają sobie potencjał zastosowania kamer dozorowych z funkcjonalnościami wykraczającymi poza rejestrowanie materiału wideo. Już wtedy 1/3 respondentów oczekiwała zarządzania urządzeniami w chmurze i łączyła tą możliwość z dodatkowymi usługami. Sytuacja związana z pandemią przyczyniła się tylko do większej atrakcyjności takiego rozwiązania. Potencjał chmury 3 lata temu dostrzegł Avigilon wprowadzając rozwiązanie Avigilon Blue. W tym roku głośno jest o rozwiązaniu Hik-ProConnect firmy HIKVISION, czy MOBOTIX CLOUD.

Co zdecydowało, że 5 firma w rankigu Security 50 w 2020 r. podjęła decyzję na ruch przeciwny z panującym trendem? Jak wyjaśnia Dagmara Pomirska Sales Manager Poland, Ukraine & Baltics: Nasza działalność wokół Axis Guardian, skupiająca się na współpracy z dostawcami monitoringu alarmów, nie rozwijała się zgodnie z oczekiwaniami. Jednocześnie jest przekonana, że Axis może zapewnić naszym klientom dużą wartość, oferując inne możliwości, takie jak rozwiązania partnerskie lub kompleksowe rozwiązania Axis do monitoringu, np. AXIS Camera Station czy AXIS Companion.

Przedstawicielka firmy Axis Communications zaznacza, że wycofanie się z Guardiana nie oznacza końca rozwiązań opartych na chmurze: Jednym z kluczowych czynników sukcesu Axis jest nasz model biznesowy, który w dużym stopniu opiera się na współpracy z naszymi partnerami. W przyszłości nasi klienci będą mogli korzystać z hostowanych usług wideo oferowanych we współpracy z naszymi partnerami.

Nie wiemy dokładnie o jak dalekiej przyszłości mowa. Zakładając jednak, że Axis stawia na rozwiązanie partnerskie, możliwe jest wykorzystanie rozwiązania z bogatej oferty partnerów Axisa. Czy będzie to Yoursix, Stratocast Geneteca, a może jednak Milestone?

JTG