Strona główna Sygnalizacja Pożarowa Bezpieczeństwo nade wszystko – liniowe detektory dymu HOCHIKI i ich zastosowanie

Bezpieczeństwo nade wszystko – liniowe detektory dymu HOCHIKI i ich zastosowanie

Technologia zabezpieczenia pożarowego może przyjmować różne formy. Decyzja dotycząca wyboru zarówno technologii, jak i produktów, które najlepiej nadają się do określonych zastosowań, może być zatem niełatwa. W artykule postaramy się pomóc w podjęciu tej decyzji. Przedstawimy czym są, jak działają oraz kiedy i gdzie należy zastosować liniowe detektory dymu FIREbeamXtra firmy HOCHIKI.

Jak działa liniowy detektor dymu FIREbeamXtra?

Liniowy detektor dymu FIREbeamXtra wykorzystuje wiązkę podczerwieni do wykrywania obecności dymu. Głowica detektora (nadajnik i odbiornik) jest zainstalowana na jednej ścianie, na końcu obszaru detekcji, a reflektor na przeciwległej. Nadajnik wysyła wiązkę podczerwieni, która odbita od reflektora wraca do odbiornika. Jeżeli w chronionej przestrzeni obecny jest dym przesłaniający emitowaną przez nadajnik wiązkę, w odbiorniku spada poziom odbieranego sygnału, co generuje zdarzenie alarmowe.

Gdzie i kiedy zwykle stosuje się liniowe detektory dymu?

Liniowe detektory dymu FIREbeamXtra są przeznaczone wyłącznie do zastosowania wewnątrz. Są idealnym rozwiązaniem do ochrony ppoż. w dużych i wysokich budynkach o otwartej przestrzeni, tj. magazyny, centra handlowe, biblioteki, hale sportowe, baseny. Do zabezpieczenia tak dużej powierzchni wykorzystanie standardowych punktowych detektorów dymu wydaje się mało ekonomiczne. Dużo bardziej wydajnym rozwiązaniem jest zastosowanie omawianego, liniowego detektora dymu FIREbeamXtra, którego całkowity obszar detekcji wynosi aż 1050 m2. Co więcej, po dodaniu zestawów powiększających reflektory obszar detekcji można zwiększyć do 2400 m2, co odpowiada wielkości 9 kortów tenisowych!

Udogodnieniem jeśli chodzi o zastosowanie FIREbeamXtra w tego typu obiektach, szczególnie w kontekście ich wysokich sufitów, jest sposób montażu urządzenia. Czujka liniowa

HOCHIKI wymaga mniejszej ilości okablowania niż tradycyjne czujki punktowe. Ponadto na potrzeby zabezpieczenia tak dużej powierzchni wystarczy jeden nadajnik/odbiornik i jeden reflektor. To z kolei upraszcza pracę instalatorowi, bo nie stwarza konieczności montowania wielu czujek na wysokości. Co więcej, detektor FIREbeamXtra jest wyposażony w dodatkowy kontroler instalowany na wysokości dostępnej dla stojącego człowieka. Ułatwia on zarządzanie urządzeniem – wyświetla wszystkie informacje dotyczące jego funkcjonowania. Dzięki temu zarządcy budynków i konserwatorzy mogą uruchamiać, monitorować i obsługiwać detektor bez konieczności wspinania się na wysokość miejsca jego instalacji. W przestrzeniach narażonych na niepożądaną ingerencję, np. hale sportowe, szkoły czy baseny, można alternatywnie zamontować kontroler wyżej, w miejscu niedostępnym dla osób niepowołanych.

Kompatybilny, czuły a jednocześnie odporny na fałszywe alarmy…

FIREbeamXtra firmy HOCHIKI jest w pełni kompatybilny ze znanym na całym świecie analogowym adresowalnym protokołem HOCHIKI ESP. Detektor jest adresowalny i zasilany bezpośrednio z pętli ESP. Ulepszona optyka i nowe oprogramowanie wewnętrzne sprawiają, że urządzenie jest wyjątkowo czułe, a przy tym odporne na fałszywe alarmy.

Podsumowując, w przypadku dużych otwartych przestrzeni wewnętrznych detektor FIREbeamXtra firmy HOCHIKI jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo życia i mienia. Ze względu na szybką, łatwą instalację i duży obszar detekcji jest bardziej ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniem niż tradycyjne detektory punktowe, a dzięki dodatkowemu kontrolerowi łatwym w obsłudze i konserwacji.

Miwi-Urmet
ul. Pojezierska 90A
91-341 Łódź
tel. 42 616 21 00
miwi@miwiurmet.pl
www.miwiurmet.pl