Strona główna Bezpieczne miasto Bezpieczne miasta i obiekty biurowe

Bezpieczne miasta i obiekty biurowe

Marcin Ruciński
Hanwha Techwin Europe


Każdy chciałby, żeby służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w jego mieście natychmiast reagowały w sytuacji zagrożenia życia bądź uszkodzenia mienia. Bezpieczeństwo to nie tylko ochrona mieszkańców czy pracowników, to również ochrona elementów infrastruktury, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie miasta lub obiektów biurowych.

Użyteczność informacji uzyskanych z systemu monitoringu wizyjnego w standardowym wydaniu nie zapewni ochrony na wysokim poziomie. Do tego są potrzebne rozwiązania zintegrowane, umożliwiające koordynację działań wielu służb oraz integrację innych systemów zabezpieczeń tworzących kompleksowy system bezpieczeństwa.

Oprogramowanie do centrów nadzoru
Trudno sobie wyobrazić bezpieczne miasta i obiekty biurowe bez profesjonalnego centrum nadzoru. Firma Hanwha Techwin oferuje zaawansowane oprogramowanie Smart Security Manager, które pozwala stworzyć centrum nadzoru bez ograniczeń co do pojemności systemu, z geograficzną lokalizacją elementów infrastruktury. Architektura modułowa umożliwia delegowanie zadań zarządzania bezpieczeństwem do mniejszych centrów nadzoru lub delegowanie w całości autonomicznej infrastruktury bezpieczeństwa w ramach federacji, a to z kolei pozwala stworzyć centralny system nadzoru dla wielu miast bądź obiektów biurowych, optymalizując koszty nadzoru.

System SSM oferuje ogromne możliwości integracji z innymi systemami zabezpieczeń, takimi jak KD, SSWiN i SSP nie tylko poprzez wejścia alarmowe, ale również na podstawie kryteriów generowania alarmów w oparciu na danych tekstowych wysyłanych przez sieć Ethernet z innych systemów zabezpieczeń, a także stworzenie dedykowanych sterowników, co tym samym stanowi najbardziej rozbudowany poziom integracji. Dzięki integracji SSM umożliwia opracowanie scenariuszy alarmowych, które automatyzują pracę operatora, wyświetlając podgląd z kamery znajdującej się najbliżej miejsca zdarzenia, a także automatyczne nadawanie komunikatów głosowych i załączenie wyjść alarmowych, skorelowanie zdarzeń alarmowych z kamer, rejestratorów i innych systemów zabezpieczeń, umożliwiając np. automatyczne uruchomienie funkcji kamery PTZ.

SSM pozwala tworzyć różne scenariusze w relacji wiele urządzeń na wejściu i wiele urządzeń na wyjściu. W przypadku, gdy dany scenariusz alarmowy nie był zdefiniowany, a wystąpiło zagrożenie, operator może zweryfikować wszystkie alarmy zarejestrowane w oprogramowaniu SSM bądź skorzystać z funkcji Smart Search zaimplementowanej również w najnowszych rejestratorach serii X i P, co umożliwi analizę obrazu w zapisanym materiale. Na podstawie parametrów zdefiniowanych przez operatora można wykorzystać takie algorytmy, jak przekroczenie wirtualnej linii, wejście/wyjście z obszaru, detekcję ruchu. Rozwiązanie jest pomocne w identyfikowaniu pojazdów lub osób, które brały udział w incydentach (stłuczki parkingowe, kradzież mienia, poruszanie się w obszarze wyłączonym z ruchu itp.). Oprogramowanie pozwala również umieścić wszystkie kamery na mapie Google, uzyskać błyskawiczny dostęp do informacji o ich lokalizacji i pozwolić na efektywną koordynację działań.

En_XND-8080R_F

Kamery sieciowe
Bezpieczeństwo miast i obiektów biurowych to również efektywna kontrola ruchu pojazdów. Hanwha Techwin oferuje kamery w wersji drogowej i parkingowej. Oba rozwiązania można zintegrować z rejestratorami IP umożliwiającymi tekstowe wyszukiwanie tablic rejestracyjnych i przeglądanie zarejestrowanego materiału. Rejestratory pozwalają na zarządzanie (API) danymi tekstowymi, w tym numerami tablic rejestracyjnych jako zdarzeniami, a w powiązaniu ze scenariuszami alarmowymi operator otrzymuje informację, że kamera zidentyfikowała pojazd, który jest na liście alarmowej.

Kamera PTZ może dodatkowo wspomagać identyfikację kierowcy. W przyszłości to rozwiązanie będzie pomocne w identyfikacji pojazdów, które poruszają się bez wymaganego ubezpieczenia OC lub złamały przepisy ruchu drogowego.

Istotne dla bezpieczeństwa miast i obiektów biurowych są funkcje analityczne zaimplementowane na kamerze, m.in. wirtualna lina, wejście/wyjście w obszar (np. parkowanie w niedozwolonym miejscu), pojawienie się/zniknięcie obiektu, detekcja dźwięku, wykrywanie kierunku jazdy, utrata ostrości lub detekcja sabotażu (zmiana kadru lub przesłonięcie pola widzenia). W specjalnych wymaganiach dedykowaną aplikację można zainstalować bezpośrednio w kamerze.

Cały system nie byłby skuteczny, gdyby nie wysokiej jakości kamery oferujące doskonały obraz w nocy dzięki zastosowaniu przetworników o dużej czułości, zaawansowanych algorytmów poprawy kontrastu, funkcji HLC z maskowaniem, w dzień natomiast – WDR o dynamice nawet do 150 dB. Dużą bolączką instalacji monitoringu miejskiego jest wrażliwość kamer na wibracje spowodowane np. wiatrem lub przemieszczaniem się pojazdów o wysokim tonażu. Najnowsze kamery serii WiseNet X zostały wyposażone w stabilizator żyroskopowy, umożliwiający kompensację drgań i wibracji będących poza zasięgiem funkcji cyfrowej stabilizacji. Bardzo użyteczną funkcją wprowadzoną wraz z tą serią jest klasyfikacja dźwięku wg wzorca (np. stłuczenie szkła, krzyk, eksplozja strzały z broni palnej).

Całości dopełnia seria kamer WiseNet P o wysokiej rozdzielczości 4K, w tym modele wieloobiektywowe mające zastosowanie w dozorze parkingów, skrzyżowań czy ciągów komunikacyjnych oferujące obraz o wysokim stopniu szczegółowości. W kamerze zaimplementowano funkcję Digital Auto Tracking, która umożliwia wykrycie obiektów ruchomych, w tym ludzi, w miejscach mało uczęszczanych (skwery lub parki).

Rejestratory sieciowe
Rejestratory Hanwha Techwin są odporne na awarie, wspierają takie funkcje, jak ARB (automatyczne odzyskiwanie danych z karty SD w kamerze) oraz Failover (skonfigurowanie jako awaryjnego jednego rejestratora w grupie do 32 – w przypadku awarii rejestratora podstawowego przejmuje jego funkcje). Najbardziej zaawansowane technicznie modele zostały wyposażone w porty SFP, kontroler RAID 5/6 oraz redundantne zasilacze, które podobnie jak dyski pracujące w RAID mogą być wymieniane podczas pracy rejestratora bez konieczności jego ponownego uruchomienia.

XRN-810S

Firma Hanwha Techwin, dzięki dużej elastyczności, ogromnym możliwościom konfiguracyjnym, integracyjnym oraz zgodności z obowiązującymi standardami swoich produktów, oferuje rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo obiektów biurowych i monitoringu wizyjnego miast. Dzięki nim praca operatora jest nieporównywalnie efektywniejsza niż w przypadku tradycyjnych systemów monitoringu.

Hanwha Techwin Europe
ul. 1-go Maja 38/39
71-627 Szczecin
www.hanwha-security.eu