Strona główna Pasek TOP NEWS Chińczycy jednak rezygnują z zakupu Konsalnetu

Chińczycy jednak rezygnują z zakupu Konsalnetu

Chiński rząd, zaniepokojony topnieniem rezerw, zaczął ostrożnie dawkować inwestycje. Nie zezwolił China Security & Fire na zakup polskiej firmy ochroniarskiej.

Fundusz Value4Capital podpisał w marcu umowę sprzedaży Konsalnetu, lidera rynku ochrony, z chińskim China Security & Fire. Transakcja wydawała się majstersztykiem funduszu — cena na poziomie 110 mln EUR była powyżej rynkowych przewidywań. Branża ochroniarska jest pod presją rosnącej płacy minimalnej, a wizja spadku rentowności zwykle zniechęca potencjalnych inwestorów. Radość menedżerów V4C okazała się jednak przedwczesna. Nabywca wycofał się z transakcji.

— China Security & Fire nie dostał zgody na transakcję od władz chińskich. Spowodował to prawdopodobnie splot kilku czynników. Po pierwsze, chińska spółka i jej główny akcjonariusz przeżywają w tym roku trudności. Po drugie, zmieniła się polityka rządu chińskiego, który chce w szerszym zakresie kontrolować wypływ kapitału z kraju — powiedział “Pulsowi Biznesu” Jacek Pogonowski, prezes Konsalnetu, zarządzający V4C.

Źródło: Puls Biznesu