Strona główna Telewizja Dozorowa Kamery z funkcjami AI w ofercie Dahua Technology

Kamery z funkcjami AI w ofercie Dahua Technology

Maciej Pietrzak


Technologia analizy obrazu przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji zadomowiła się w systemach zabezpieczeń. Algorytmy AI (Artifical Intelligence) stosowane w elementach systemów wizyjnych pozwalają na skuteczną detekcję uwzględniającą typ wykrywanego obiektu, jego pozycję oraz zachowanie. To dopiero początek możliwości, jakie otwiera uczenie maszynowe i głębokie uczenie się.

Dahua Technology, lider w dziedzinie dostarczania systemów zabezpieczeń, kładzie nacisk na rozwój nowych technologii, czego efektem są kolejne generacje kamer, rejestratorów i oprogramowania dające użytkownikowi coraz więcej możliwości. Najnowsze modele kamer Lite AI, Pro AI oraz Ultra AI łączą ostatnie osiągnięcia z zakresu optyki (wykorzystanie technologii Full Color 2.0) oraz analizy obrazu bazującej na algorytmach sztucznej inteligencji.

W serii Lite AI zastosowano SMD Plus, czyli inteligentną detekcję ruchu umożliwiającą filtrowanie wykrywanych obiektów, dzięki czemu kamera reaguje wyłącznie na pojawienie się w scenie człowieka lub pojazdu. Wprowadzenie tej funkcji pozwoliło osiągać detekcję intruza na wysokim, niespotykanym do tej pory poziomie przy wyeliminowaniu fałszywych alarmów do minimum, co było największą wadą tego typu funkcji. Dzięki możliwości wyznaczania wirtualnych stref lub linii, których naruszenie powoduje wyzwolenie alarmu, seria kamer Lite AI doskonale sprawdza się w ochronie obwodowej.

Za pomocą kamer Pro AI można korzystać z bardziej zaawansowanych funkcjonalności. Ta seria doskonale sprawdza się jako element systemu zabezpieczeń, ale dostarczając informacje z zakresu Business Intelligence, może również wspomagać menedżerów z różnych sektorów gospodarki, np. handlu detalicznego dzięki możliwości zliczania zarówno wejść lub wyjść osób, jak i liczby przebywających w wirtualnej strefie. Ponadto użytkownik ma możliwość analizy klientów na podstawie informacji zaszytych w metadanych, takich jak płeć czy wiek, co pozwala na jeszcze lepsze profilowanie działań sprzedażowych.

Ultra AI to najbardziej zaawansowana seria kamer w ofercie Dahua Technology. Oprócz wspomnianych funkcjonalności do dyspozycji są kolejne: rozpoznawanie twarzy, przetwarzanie 20 typów metadanych, m.in. kolor ubioru, bagaż, nakrycie głowy, typ, kolor i marka pojazdu, a nawet automatyczne czytanie numerów tablic rejestracyjnych. Funkcja rozpoznawania twarzy umożliwia tworzenie bazy nawet 200 tys. wizerunków. Kamera może zaalarmować w przypadku wykrycia w scenie osoby, której wizerunek został wcześniej umieszczony w bazie.

Kamera z serii Ultra AI zarządzana z poziomu flagowego oprogramowania DSS Pro w wersji 8. pozwala na śledzenie trasy, jaką poruszała się określona osoba lub pojazd, dzięki wspomnianym wcześniej metadanym. Detekcja braku kasku ochronnego czy kamizelki odblaskowej to funkcjonalności, których zastosowanie znajdą zastosowanie w takich obiektach, jak magazyny, zakłady produkcyjne lub obiekty budowlane. Unikalną funkcjonalnością jest dynamiczna maska prywatności, która anonimizuje, rozmazując twarz lub sylwetkę osób znajdujących się w kadrze. Co więcej, administrator w każdej chwili może zadecydować, kiedy maska prywatności jest widoczna lub nie, również na nagraniach.

Nowością w kamerach PTZ jest wykorzystanie algorytmów AI w celu jeszcze skuteczniejszego śledzenia obiektów w ramach funkcjonalności Auto Tracking 3.0.

Więcej informacji na https://dahuasecurity.com oraz profilu firmy na Facebooku.

Dahua Technology Poland
ul. Salsy 2, Lisbon Building
02-823 Warszawa
www.dahuasecurity.com/pl