Strona główna Bezpieczne miasto Nowa stacja bramowa Dahua VTO9341D z funkcją rozpoznawania twarzy

Nowa stacja bramowa Dahua VTO9341D z funkcją rozpoznawania twarzy

Wojciech Pawlica
Dahua Technology Poland


Dahua Technology Poland wprowadza na rynek nowoczesną stację bramową VTO9341D, która uzupełnia ofertę wideodomofonów o model umożliwiający rozpoznawanie twarzy. Śmiało więc można powiedzieć, że jest to kolejny, inteligentny produkt z grupy Smart Home.

Stacja zawiera wbudowany duży 10-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 800 x 1280, służący jako panel komunikacyjny z abonentami. Mimo dużego ekranu obudowa stacji ma dobrą klasę odporności mechanicznej – IK07. Do budowy urządzenia użyto hartowanego szkła i aluminium. Stacja jest montowana podtynkowo i może pracować w temperaturze od -20 do +60°C. Wbudowana kamera o rozdzielczości 2 Mpix i kącie pokrycia do 105° (w poziomie), z możliwością mechanicznej regulacji w pionie, daje na monitorach obraz doskonałej jakości.

Użytkownicy mają do wyboru aż cztery sposoby autoryzacji: hasło wpisywane z klawiatury, czytnik kart Mifare 13,56 MHz, skanowanie odcisku palca (pamięć do 3000 wzorców) oraz rozpoznawanie twarzy (nawet 10000 wzorców). Ciekawym rozwiązaniem jest właśnie ta czwarta metoda, czyli rozpoznawanie twarzy. Wbudowany firmowy algorytm Dahua wyszukiwania w bazie danych umożliwia bardzo szybkie rozpoznawanie twarzy (do ok. 0,5 s).

Stacja ma wbudowane dwa porty Wiegand: jeden do podłączenia drugiego czytnika (np. zamiast przycisku wyjścia po drugiej stronie drzwi), drugi do podłączenia do kontrolera kontroli dostępu. W ten sposób można zintegrować czytnik w stacji bramowej z systemem kontroli dostępu w obiekcie.
Nowością jest również oprogramowanie. Wcześniejsze stacje bramowe i monitory pracowały w standardzie oznaczonym jako VT. Wszystkie nowe urządzenia, również planowane do wprowadzenia do sprzedaży jeszcze w tym roku, będą miały nową platformę sprzętową i zostaną oparte na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. W związku z tym opracowano nowe oprogramowanie, które roboczo nazwano SIP 2.0. Jest to druga wersja oprogramowania SIP przeznaczona do systemów wideodomofonowych IP. Pierwsza funkcjonuje równolegle z wersją VT i jest dostępna wyłącznie w angielskiej wersji językowej.

W obu wersjach stacja bramowa może być serwerem SIP, ale nie jest to warunek konieczny. Jeśli w sieci funkcjonuje już inny serwer SIP, również on może być wykorzystany do systemu wideodomofonowego. W opcjach jest możliwość wyboru jednego z kilku dostawców serwerów SIP: Express, Asterisk, 3CXSystem czy ZYCOO.

Trwa obecnie proces tłumaczeń na język polski oprogramowania dla wersji SIP 2.0 – zarówno menu, jak i interfejsu web dla stacji bramowych oraz monitorów. Całość powinna być gotowa na początku drugiego półrocza 2019 r.
Dodatkowym atutem rozwiązania SIP jest możliwość podłączenia modułu DEE1010B umożliwiającego sterowanie drugimi drzwiami, co w przypadku stacji wielorodzinnych w poprzedniej wersji było niestety niemożliwe.

Stacja VTO9341D jest urządzeniem działającym w standardzie IP, a zatem może współpracować z dowolnym monitorem IP z szerokiej oferty wideodomofonów firmy Dahua. Urządzenie jest bardzo solidne i funkcjonalne, na pewno będzie cieszyło się dużym powodzeniem.

Dahua Technology Poland
ul. Salsy 2
02-823 Warszawa
www.dahuasecurity.com/pl