Strona główna Bezpieczeństwo biznesu Pomiar temperatury ludzkiego ciała przy użyciu termowizji

Pomiar temperatury ludzkiego ciała przy użyciu termowizji

Dahua Technology, wiodący producent systemów zabezpieczeń, zaprezentowała rozwiązanie pozwalające na bezkontaktowy pomiar temperatury ludzkiego ciała za pomocą kamery termowizyjnej. Zapotrzebowanie na tego typu produkty gwałtownie wzrosło po wybuchu światowej pandemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Zadaniem kamery termowizyjnej jest pomiar temperatury ciała każdej osoby znajdującej się w kadrze z jak największą dokładnością. Oferowane są dwa modele kamer hybrydowych (posiadających moduł zarówno wizyjny, jak i termowizyjny): DH-TPC-BF3221-T, bazująca na niechłodzonym przetworniku bolometrycznym o rozdzielczości 256 x 192, oraz DH-TPC-BF5421-T, o przetworniku 400 x 300. Dla pasma wizyjnego oba modele wykorzystują przetwornik CMOS 1/2,8” o rozdzielczości 2 Mpix.

Niestety wykorzystanie wyłącznie kamery termowizyjnej nie pozwala na osiągnięcie wysokiej dokładności pomiaru. W tym przypadku wspomniany błąd pomiaru wynosi +/- 1°C, dlatego proponowane rozwiązanie, oprócz kamery, wykorzystuje istotny element, jakim jest ciało doskonale czarne (czyli wzorzec temperatury). Pozwala ono na ciągłą kalibrację kamery, dzięki czemu dokładność pomiaru to aż +/- 0,3°C.

Pomiar temperatury na obrazie z kamery światła widzialnego i termowizyjnej

 

Kolejnym istotnym elementem tego rozwiązania jest serwer IVSS7008-1I – urządzenie pozwalające na detekcję twarzy przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. Dzięki temu system mierzy wyłącznie temperaturę osób w kadrze, ignorując inne elementy sceny. Wszystkie wymienione składowe umożliwiają szybki, bezkontaktowy i przede wszystkim dokładny pomiar temperatury ludzkiego ciała. W przypadku wykrycia podwyższonej temperatury system automatycznie informuje obsługę o potrzebie podjęcia interwencji. Możliwe jest również alarmowanie po wykryciu braku maseczki na twarzy badanych osób.

Badanie przesiewowe przy wykorzystaniu prezentowanego rozwiązania, w przeciwieństwie do standardowej praktyki, jaką jest użycie termometru ręcznego, pozwala na szybki pomiar ciepłoty ciała nawet kilku osób jednocześnie, bez potrzeby narażania służb bezpieczeństwa na bezpośredni kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi koronawirusem.

Zobacz działanie systemu w warunkach operacyjnych:

Dahua Technology Poland
ul. Salsy 2
02-823 Warszawa
www.dahuasecurity.com/pl