Strona główna Bezpieczeństwo biznesu Prognozy technologiczne na rok 2022 i kolejne lata

Prognozy technologiczne na rok 2022 i kolejne lata

Prognozy technologiczne na kolejne lata

Innowacje pojawiające się w trudnych czasach często nie są jedynie odpowiedzią na potrzebę chwili, ale znacząco wpływają na to, jak żyjemy i pracujemy również w dłuższej perspektywie. Szersze wykorzystanie aplikacji, rozwój medycyny wspierany nowymi technologiami, współpraca hybrydowa czy wreszcie metaversum to tylko kilka przykładów zmian, jakich doświadczaliśmy w 2021 r. Eksperci Cisco wskazują, czego możemy spodziewać się w obecnym roku i kolejnych latach.

Postęp cyfrowej transformacji musi uwzględniać realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz potrzebę włączenia do cyfrowego świata możliwie dużej liczby użytkowników. Firmy technologiczne, projektując swoje rozwiązania, muszą koncentrować się na tym, aby te rozwiązania zużywały mniej energii, zapewniały bezpieczeństwo, a wykorzystywane przez nie mechanizmy sztucznej inteligencji nie stawały się z czasem stronnicze czy uprzedzone i nie zaczynały szkodzić, zamiast pomagać ludzkości.

Prognoza 1.
Dalszy wzrost znaczenia aplikacji i danych

– W sytuacji, gdy większość procesów została przeniesiona do świata cyfrowego, aplikacje stały się kluczowym zasobem i wizytówką biznesu, a coraz częściej są po prostu biznesem. Niezależnie od tego, czy służą do obsługi klienta, współpracy z partnerami, czy kontaktów między dwoma urządzeniami, od ich sprawnego działania zależy rozwój danej organizacji – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Każda interakcja między aplikacją – użytkownikiem – urządzeniem zostawia po sobie cyfrowy ślad. Z ciągłym rozwojem aplikacji wiąże się wzrost liczby danych, które stanowią ważne źródło informacji dla biznesu. Chcąc je efektywnie wykorzystywać, organizacje nie powinny przetwarzać ich jedynie w centralnej bazie danych, ale również w urządzeniach na krawędzi sieci, wykorzystując do tego celu m.in. uczenie maszynowe. W efekcie, oprócz otrzymywania kontekstowych analiz i wniosków dotyczących biznesu, organizacje będą w stanie udoskonalić automatyzację wielu złożonych działań. Dzięki np. automatyzacji procesów samonaprawczych uda się uniknąć potencjalnych problemów i przestojów, które generują straty.

– Aby powyższa prognoza stała się rzeczywistością, aplikacje muszą być tworzone w sposób zautomatyzowany i oparty na interfejsach API, a bezpieczeństwo powinno być wbudowane już na etapie projektowania i programowania. Działy IT muszą być wyposażone w narzędzia zapewniające wgląd w działanie aplikacji, umożliwiające identyfikowanie, sprawdzanie i zarządzanie interfejsami API niezależnie od jakiego dostawcy pochodzą – podkreśla Przemysław Kania z Cisco Polska.

Prognoza 2.
Etyczna, odpowiedzialna i zrozumiała AI

Sztuczna inteligencja pozwala przetwarzać dane w czasie rzeczywistym. Konkluzje wyciągnięte na ich podstawie mogą wpłynąć na naszą przyszłość, dlatego tak ważne jest, aby były one prawidłowe. Problem pojawia się w sytuacji, gdy przykładowo AI zasilona nieobiektywnymi danymi sama staje się nieobiektywna. Wtedy efekty dokonywanych przez nią analiz wprowadzają użytkowników w błąd lub sprawiają, że np. dana grupa osób zostaje pominięta czy wręcz wykluczona.

Eksperci Cisco podkreślają, że rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję muszą działać w sposób transparentny, aby użytkownicy mieli pełną jasność, w jaki sposób maszyna doszła do danych wniosków. Firmy wykorzystujące AI muszą mieć na uwadze przejrzystość na każdym etapie pracy z tą technologią: od projektowania, przez rozwój, po wdrożenie.

Prognoza 3.
Powszechny i nieprzerwany dostęp do sieci

Zapewnienie stałego dostępu do sieci w przystępnej cenie pomaga ograniczyć nierówności społeczne i gospodarcze, ułatwia edukację, tworzy miejsca pracy, umożliwia uczestnictwo w kulturze. Bardziej sprawiedliwy dostęp do nowoczesnej gospodarki, który umożliwia Internet, ma szczególne znaczenie zwłaszcza na obszarach niemetropolitalnych, pomagając tworzyć miejsca pracy dla wszystkich.

Dlatego tak ważne jest sprawne działanie sieci. Nie możemy sobie pozwolić na brak dostępu do niej. Zbyt wiele aspektów naszego życia jest zależne od sieci. W nadchodzącym roku firmy technologiczne, telekomunikacyjne i dostawcy usług będą musieli podejmować dalsze działania, które pozwolą zapewnić stabilną łączność między każdą generacją sieci komórkowych, Wi-Fi i telekomunikacyjnymi systemami satelitarnymi, m.in. dzięki wykorzystaniu AI do zwiększenia płynności działania sieci.

Prognoza 4.
Coraz bardziej realne marzenie o superbezpiecznym Internecie kwantowym

Bezpieczne połączenie siecioweInternet kwantowy to nowa wizja sieci wykorzystującej prawa fizyki kwantowej do wymiany danych między urządzeniami. Jego niezaprzeczalnymi zaletami będą szybkość i wydajność. Zdaniem ekspertów Cisco Internet kwantowy może również mieć wpływ na ograniczenie liczby skutecznych cyberataków. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni inny sposób szyfrowania informacji dzięki dystrybucji klucza kwantowego (Quantum Key Distribution). Każda ingerencja osoby trzeciej pozostawi ślad jednoznacznie wskazujący, że doszło do ataku.

Sieć kwantowa, stanowiąc nowy rodzaj bezpiecznego połączenia między urządzeniami cyfrowymi, może uczynić je odpornymi na włamania i np. prowadzić do lepszej ochrony transakcji przed oszustwami. Ponadto Internet kwantowy może chronić komunikację głosową przed wszelkimi zakłóceniami lub podsłuchiwaniem. Eksperci Cisco spodziewają się w najbliższych latach rozbudowy infrastruktury i dalszych prób stworzenia sieci kwantowej.

Cisco Systems Poland
ul. Domaniewska 39B
02-672 Warszawa
www.cisco.com