Strona główna Bezpieczne miasto Realizacja Varso Tower – najwyższego budynku w Unii Europejskiej

Realizacja Varso Tower – najwyższego budynku w Unii Europejskiej

O realizacji instalacji w kompleksie Varso Place opowiadają:

Kamil Legard, prezes Zarządu uruchomienia.eu i Mikołaj Lepoew, dyrektor finansowy uruchomienia.eu.

Jaka była/jest Państwa rola w projekcie Varso Place?

Firma uruchomienia.eu jest jednym z podmiotów, który odpowiada za projekty, montaż i serwisowanie instalacji technicznych w kompleksie Varso Place, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i funkcjonalność budynków. W przypadku projektu dla najwyższego budynku w Polsce, czyli Varso Tower, którego scenariusz pożarowy liczy ponad 600 stron, wdrożenie systemu bezpieczeństwa pożarowego stanowiło bardzo ambitne wyzwanie. Realizacja obejmowała instalację m.in. 33 central CSP/CSUP Integral, ok. 25 tysięcy czujek pożarowych, ok. 4 tysięcy modułów kontrolno-sterujących, ok. 350 czujek zasysających dymu, systemu integrującego SIS-Fire, 2 systemów wizualizacji SecoLOG IP. To wszystko jest potrzebne, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał oprogramowania przy zminimalizowaniu ryzyka popełnienia błędu ludzkiego, na który przy obiektach IK nie możemy sobie pozwolić.

Co sprawiło, że to właśnie firma Schrack Seconet stała się partnerem przy realizacji tego projektu?

Nasza współpraca z firmą Schrack Seconet trwa dziewięć lat. Jakość i stabilność, jaką oferuje, okazały się nieporównywalnie wyższe niż to, co proponują inni producenci. Wysokie standardy i profesjonalizm sprawiły, że nie mieliśmy wątpliwości co do systemu, który powinien być zainstalowany przy realizacji tak złożonego projektu, jakim jest Varso Place.

Schrack Seconet jest głównym dostawcą urządzeń w zakresie instalacji sygnalizacji pożarowej i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi. Są to systemy najwyższej jakości, które zapewniają niezawodność realizowanych przez nas instalacji. Są bardzo dobrze zaprojektowane, a ich wyróżnikiem są m.in. ogromna elastyczność, możliwość skalowania i nieosiągalna przez innych producentów możliwość programowania.

Jakie wyzwania stały przy realizacji projektu najwyższego biurowca z Polsce?

Ze względu na lokalizację Varso Place w ścisłym centrum miasta największym wyzwaniem była logistyka. Dostawy materiałów wymagały awizowania często z dwutygodniowym wyprzedzeniem i dokładnością do 5 minut. W pierwszej fazie budowy obiektu transport materiałów odbywał się windami elewacyjnymi, rozbudowywanymi stopniowo wraz z budynkiem, aż do około 200 m nad powierzchnią terenu. Wszystkie elementy ruchome, nawet klucze, musiały być w takich warunkach odpowiednio zabezpieczone i przypięte do elementów stałych.

Duże wyzwanie stanowiła instalacja na wszystkich trzech tarasach systemu wczesnego ostrzegania przed burzą, zintegrowanego z systemem sygnalizacji pożarowej. Jest to najwyżej położony system teletechniczny w Europie.

Dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego w obiekcie został wdrożony zintegrowany system bezpieczeństwa pożarowego zarządzany przez system integrujący urządzenia przeciwpożarowe SIS-FIRE. Instalacja realizuje wymagane funkcje wczesnej detekcji pożaru i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi zgodnie ze scenariuszem pożarowym przez spójny certyfikowany system sygnalizacji pożarowej i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi Integral EvoxX.

Ścisła współpraca z SIUP SIS-FIRE zapewnia aktywne wsparcie dla operatora w zakresie lokalizacji miejsca pożaru, wyświetlenia instrukcji postępowania oraz możliwości ręcznego sterowania urządzeniami automatyki pożarowej. Zintegrowany system bezpieczeństwa pożarowego zapewnia w czasie pożaru maksymalne wsparcie dla personelu ochrony i kierującego działaniami ratowniczymi.

Jak przebiegała współpraca z firmą Schrack Seconet?

Wiemy z doświadczenia, że urządzenia firmy Schrack Seconet charakteryzują się znakomitą jakością, która spełnia najwyższe standardy, a oferta produktowa jest nieporównywalnie lepsza od konkurencji. Obsługa Schrack Seconet jest kompetentna i profesjonalna. Do tego dochodzi świetna obsługa posprzedażowa. Pracownicy prezentują indywidualne podejście do klienta, z zadań wywiązują się terminowo i zgodnie z ustaleniami. Odpowiedzialność, rzetelność, sprawne działanie i służenie pomocą sprawiają, że nasza współpraca przebiega wzorcowo.

Z odpowiednim partnerem biznesowym nasz zespół sprostał wyzwaniom i wykonał instalację m.in. czujek zasysających dymu w szybie windowym o wysokości 200 m, instalację 300 km kabla pożarowego, zaawansowane układy sterowania automatyką pożarową z tysiącami modułów wejścia/wyjścia. A zespół w pewnym momencie składał się z przeszło 100 osób na jednej budowie.

Naszym zdaniem najważniejsze w życiu jest zachowanie równowagi, tzw. work-life balance. Wszystko się udało i teraz mamy czas… na odpoczynek. Do kolejnej inwestycji, tym razem w Berlinie. ⦁

Schrack Seconet Polska
ul. A. Branickiego 15,
02-972 Warszawa
www.schrack-seconet.pl

O realizacji:
Varso Place to kompleks trzech budynków biurowo-usługowych o powierzchni najmu 140 tys. m2, usytuowanych w centrum Warszawy, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego. Jeden z obiektów, monumentalny Varso Tower o wysokości 310 m, jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Wysokościowiec ma 4 kondygnacje podziemne, 53 kondygnacje nadziemne
i taras widokowy na wysokości 230 m.

O firmie:
Firma uruchomienia.eu to autoryzowany Partner Schrack Seconet Polska, wykonawca instalacji teletechnicznych w najwyższym obiekcie w Unii Europejskiej. Powstała w 2014 r. firma świadczy profesjonalne usługi w branży instalacji teletechnicznych. Zapewnia kompleksową obsługę w zakresie projektowania, doradztwa, wykonawstwa, serwisowania i modernizacji instalacji niskoprądowych. Wykonuje projekty i instalacje systemów sygnalizacji pożaru, gaszenia gazem lub aerozolami, okablowania strukturalnego oraz systemów kontroli dostępu. Zapewnia funkcjonowanie instalacji w budynkach biurowych, zakładach produkcyjnych i halach magazynowych.