Security 50 – TOP 10 producentów z sektora telewizji dozorowej i kontroli dostępu
William Pao
asmag.com
Główne trendy na rynku zabezpieczeń technicznych w roku 2023
Rok 2022 przyniósł wprawdzie wyraźny wzrost przychodów dla większości firm z listy Security 50, jednak kończy się dla branży security problemami, które w nadchodzącym roku będą stanowić poważne wyzwania.
Po analizie tegorocznej listy Security 50 należy stwierdzić, że największe firmy utrzymały swoje pozycje z poprzedniego roku. W pierwszej 10 największych producentów w sektorach telewizji dozorowej i kontroli dostępu (na podstawie przychodów ze sprzedaży produktów w 2021 r.) są Hikvision Digital Technology, Dahua Technology, ASSA ABLOY, Axis Communications, Motorola Solutions, Uniview Technologies, Tiandy Technologies, Allegion, Hanwha Techwin i Aiphone. Warto odnotować, że przychody Hikvision w roku finansowym 2021/2022 przekroczyły 10 mld USD, osiągając 10,1 mld USD, co w porównaniu z 8,64 mld USD w 2020/2021 r. oznacza wzrost o 16,9 proc.
Security 50 2022 r. TOP 10 producentów o najwyższych przychodach w sektorze telewizji dozorowej i kontroli dostępu
– Wierzymy, że innowacje technologiczne są kluczowym elementem udanego rozwoju firmy. Nasze innowacyjne produkty i rozwiązania tworzą dodatkową wartość dla klientów, pomagają organizacjom poprawić bezpieczeństwo, zwiększyć wydajność operacyjną i osiągać zrównoważony rozwój. Cieszymy się, że klienci nadal mają do nas zaufanie, to motywuje do rozwoju firmy – powiedział Frank Zhang, wiceprezes Hikvision Digital Technology. – Zarówno w zeszłym, jak i tym roku pojawiło się więcej czynników zewnętrznych, które budzą niepewność, ponieważ inflacja, wzrost stóp procentowych i zmiany kursów walut niekorzystnie wpływają na gospodarkę światową. Dzięki optymalizacji naszych działań z ulepszonymi elastycznymi procesami produkcyjnymi, logistyką i usługami lokalnymi Hikvision z powodzeniem utrzymuje dostawy produktów. Konsekwentnie inwestujemy w badania i rozwój, a wydatki na te cele stanowią ponad 10% całkowitych przychodów w 2021 r. Wysiłki te zapewniły stały rozwój firmy.
W tym roku do listy Security 50 dołączyło sześć firm: chińskie Dnake (interkom), Jovision (wideo) i EVETAR (obiektywy), a także Evolv, dostawca systemów screeningowych z siedzibą w USA, Ava Group, australijski dostawca rozwiązań do zarządzania ryzykiem, oraz Webgate, koreańska firma zajmująca się systemami monitoringu wizyjnego.
W tegorocznym rankingu Security 50 znalazło się 15 chińskich firm, cztery z nich uplasowały się w pierwszej dziesiątce (Hikvision, Dahua, Uniview i Tiandy). Większość firm z Państwa Środka odnotowała wzrost w 2021 r., co wskazuje, że wpływ sankcji handlowych nałożonych przez USA na chińskie towary był ograniczony.
Warto zauważyć, że w pierwszej połowie roku 2022 wiele chińskich firm odnotowało roczne spadki przychodów. W tym okresie Hikvision uzyskał całkowity zysk netto w wysokości 848,6 mln USD, co oznacza spadek o 11,14% w porównaniu z pierwszą połową 2021 r., chociaż jego przychody w I półroczu 2022 r. wzrosły o 9,9% rok do roku.
Ma to jednak większy związek z pandemią COVID-19 w Chinach i innymi problemami niż z konfliktem handlowym.
– Spadki wynikają z warunków panujących na chińskim rynku krajowym, a nie z ceł i ograniczeń handlowych z USA. W pierwszej połowie 2022 r. w kilku głównych miastach chińskich pojawiły się ograniczenia w poruszaniu się związane z nasileniem pandemii. W związku z tym wydatki rządowe zostały przekierowane z innych obszarów na walkę z COVID-19 i wspieranie gospodarki podczas blokad – skomentowali Josh Woodhouse, główny analityk i założyciel firmy Novaira Insights, oraz Jon Cropley, analityk w tej firmie.
Wszyscy zastanawiają się też, czy na konflikcie pomiędzy USA a Chinami zyskają tajwańscy producenci z branży zabezpieczeń. Może tak się wydawać, ponieważ niektóre tajwańskie firmy, m.in. Dynacolor, Hi Sharp i GeoVision, odnotowały wzrost w 2021 r. Jednak biorąc pod uwagę mniejszą skalę i moce produkcyjne tajwańskich zakładów, dopiero się okaże, czy będą nadal czerpać korzyści z zamówień OEM-owych przeniesionych z Chin. W rzeczywistości większość tajwańskich firm zmieniła strategię, aby tworzyć niszowe rozwiązania z wartością dodaną, np. w inteligentnym transporcie, co było jednym z czynników przyczyniających się do ich sukcesu.
Powrót tendencji wzrostowej
W latach 2021–2022 po złagodzeniu skutków pandemii zanotowano powrót do poziomu sprzed dwóch lat.
– Dzięki większej dostępności szczepionek i metod leczenia COVID-19 wiele firm mogło zmienić swoje strategie biznesowe w kierunku tworzenia bezpiecznego środowiska pracy dla pracowników i klientów powracających do przestrzeni fizycznej, jednocześnie utrzymując (a nawet rozszerzając) rozwiązania zdalne wdrożone w szczytowym okresie pandemii – powiedziała Danielle VanZandt, starszy analityk branżowy ds. bezpieczeństwa w firmie Frost & Sullivan. – W przypadku wielu rynków wydatki i możliwości inwestycyjne na zabezpieczenia elektroniczne osiągnęły poziom sprzed pandemii, natomiast dzięki upowszechnieniu cyfryzacji wzrosło zainteresowanie niektórymi technologiami. W tym roku rozwinęły się takie dziedziny, jak biometria, kontrola dostępu, analiza wideo i cyfrowa inteligencja.
Na światowych rynkach obserwuje się zwiększony popyt.
– Jednym z czynników na to wpływających jest ogólne rosnące zainteresowanie systemami sieciowymi. Kolejnym motorem napędowym jest rozwój technologii. Popyt na nasze produkty rośnie, ponieważ opracowujemy nowe innowacyjne produkty i rozwiązania, które spełniają potrzeby klientów – ocenił Ray Mauritsson, dyrektor generalny Axis Communications.
Prognoza na rok 2023: Przed branżą security stoją wyzwania
Gdy wydawało się już, że koszmar pandemii dobiega końca, pojawiły się nowe problemy, które mają wpływ na różne branże, w tym również zabezpieczeń technicznych. Gwałtowny wzrost popytu po COVID-19, a także konflikty regionalne wywołały kryzys w łańcuchach dostaw. Wyzwaniem jest też wymykająca się spod kontroli powszechna inflacja, rosną ceny energii, żywności i produktów konsumpcyjnych. Aby ograniczyć inflację, stopy procentowe zostały podniesione do poziomu najwyższego od lat, a to zapowiada recesję. Rzeczywiście świat, jaki znaliśmy przed COVID-em, zmienił się i mimo wzrostu na rynku security wspomniane wyzwania nie wróżą dobrego nadchodzącego roku.
Problemy z łańcuchem dostaw
Branża zabezpieczeń stoi obecnie w obliczu wyzwań, a jednym z nich, największym od dziesięcioleci, jest kryzys łańcucha dostaw.
– Podobnie jak wiele innych firm, nas też dotknęły problemy związane z ciągłością łańcucha dostaw. Najpoważniejszymi przyczynami zakłóceń były blokady i inne działania spowodowane pandemią. Ważnym czynnikiem był również niedobór komponentów, który pandemia pogłębiła. Przeprojektowanie produktu i zakupy podzespołów na rynku lokalnym to przykłady minimalizacji skutków niedoborów. Dłuższy czas realizacji zamówień doprowadził do wolniejszego niż oczekiwano wzrostu w latach 2020–2021. Ponieważ zaczynamy dostrzegać poprawę w naszym łańcuchu dostaw, spodziewamy się powrotu do dwucyfrowego wzrostu – powiedział Ray Mauritsson.
Dla branży zabezpieczeń elektronicznych, zwłaszcza dla producentów urządzeń, spośród niedoborów wszystkich komponentów szczególnie dotkliwy był brak półprzewodników.
– Ograniczenia pandemiczne w przemieszczaniu się spowodowały zainteresowanie zakupem elektroniki użytkowej. Ludzie potrzebowali laptopów do pracy w domu i do nauki w domu, więcej swoich dochodów przeznaczali też na rozrywkę domową. Ten sprzęt wymaga podzespołów półprzewodnikowych, stąd ogromny wzrost zapotrzebowania na nie. Dostawcy urządzeń do systemów monitoringu wizyjnego stanowili tylko jedną z grup konkurujących o dostawy układów scalonych. Największymi ich odbiorcami i zarazem konkurentami byli producenci samochodów i smartfonów – stwierdzili zgodnie Josh Woodhouse i Jon Cropley.
– Jeśli chodzi o podzespoły, niedobory odczuwano w dostawach chipów do wszelkiego typu procesorów potrzebnych do analityki wizyjnej, przystosowanych do potrzeb AI czy urządzeń brzegowych. Te rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, dlatego terminowe zabezpieczanie dostaw podzespołów stało się kluczowym wyróżnikiem projektów, które wygrały w ostatnim roku. Zwycięzcami byli ci dostawcy, którzy potrafili zdywersyfikować swoje łańcuchy dostaw i nie odczuć wpływu logistycznej zmiany tras na całym świecie – powiedziała Danielle VanZandt.
Inflacja
Inflacja uderza w wiele branż, w tym sektor zabezpieczeń.
– Na cenę urządzeń do monitoringu wizyjnego wpływa obecnie presja inflacyjna w całej gospodarce. Ceny mediów, koszty robocizny i surowców szybko rosną. Dostawcy urządzeń będą zmuszeni podnieść ceny swoich produktów. Kamera sieciowa będzie droższa zarówno w 2022, jak i 2023 r. – przewidują Josh Woodhouse i Jon Cropley.
W obliczu wzrostu cen, firmy z branży security musiały zmienić strategię i zastanowić się nad sposobami zatrzymania klientów.
– Inflacja spowodowała wzrost kosztów we wszystkich dziedzinach, również komponentów do produkcji urządzeń. Aby go zrównoważyć, wielu dostawców i integratorów podniosło ceny. Ponieważ wiele projektów miało dłuższe ramy czasowe niż zwykle, mogą zaoferować klientom bardziej elastyczny modeli płatności – zauważyła Danielle VanZandt. – Ponadto branża w dużej mierze skupiła się na poprawie ogólnej obsługi klienta, w tym na oferowaniu bardziej spersonalizowanych modeli usług. To podejście nie tylko wpisuje się w ogólne trendy w branży, ale także pomaga dostawcom zapobiegać utracie wielu klientów.
Inne wyzwania
Konflikty geopolityczne w niektórych częściach świata również odbiły się na podmiotach działających na branżowym rynku.
– Bieżące problemy geopolityczne, które uważnie obserwujemy, wywołują niepokój i niepewność. Podobnie jak wiele innych firm, zawiesiliśmy działalność biznesową w Rosji z powodu inwazji na Ukrainę – powiedział Ray Mauritsson.
Na całą branżę zabezpieczeń wpływa również perspektywa potencjalnych nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, które różnią się w poszczególnych krajach.
– Z tego powodu dostawcy muszą tworzyć nowe rozwiązania z nieodłącznymi funkcjami ochrony prywatności wymaganymi w danym kraju albo projektować elastyczne rozwiązania, by móc wprowadzać szybkie zmiany w celu spełnienia wszelkich pojawiających się nowych wymagań – stwierdziła Danielle VanZandt.
Niepewne perspektywy wzrostu
Branża zabezpieczeń elektronicznych w tym roku znów odnotowuje wzrosty. Jeśli zaś chodzi o rok przyszły, przewidywania wydają się niepewne.
– W pierwszej połowie roku nasza długoletnia zagraniczna działalność nadal rozwijała się szybko, gdyż była dobrze zakorzeniona. Kontynuowano też promowanie strategii biznesu lokalnego oraz ulepszano ciągłość globalnego łańcucha dostaw, wdrażając różne systemy wspierające. Możliwości biznesowe w regionie Azji i Pacyfiku, Afryce, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie są względnie optymistyczne, ale są też regiony o stosunkowo słabym wzroście – powiedział Fu Liquan, prezes Dahua Technology. – Patrząc w przyszłość, firmy zagraniczne będą nadal borykać się z czynnikami regionalnymi, inflacją i innymi wyzwaniami. Ale rynek globalny jest ogromny, ma liczne możliwości, które w dłuższej perspektywie mogą przynieść wzrosty.
Biorąc pod uwagę wspomniane wyzwania, prawdopodobnie nastąpi korekta dotycząca rozwoju rynku.
– Przewiduje się, że światowy rynek urządzeń i oprogramowania do monitoringu wizyjnego wzrośnie w 2022 r. o 11,7%. Problemy gospodarcze będą miały wpływ zarówno na publiczne, jak i prywatne wydatki na te systemy w 2023 r. Jednocześnie utrzyma się presja inflacyjna. Światowy rynek wzrośnie w tej dziedzinie prawdopodobnie o 6,4% w 2023 r. – stwierdzili Josh Woodhouse i Jon Cropley.
– Nie spodziewam się, by w roku 2023 nastąpił całkowity spadek ogólnych wskaźników wzrostu w branży, ale trzeba się liczyć z korektą rynkową i obniżeniem wskaźników z wysokich dwucyfrowych wartości do bardziej zrównoważonych i znaczących 8–9% rok do roku – oceniła Danielle VanZandt, dodając, że chociaż wyzwania pozostaną, to pojawią się także nowe możliwości.
– Obawy związane z inflacją, wyzwania dotyczące utrzymania ciągłości łańcucha dostaw i niestabilność na światowym rynku energii powodują, że firmy wstrzymują wiele nowych inwestycji w zabezpieczenia, dopóki nie przekonają się, jaki ta sytuacja wpłynie na ich budżety i wyniki finansowe. Dostawcy mogą nawiązać znacznie bliższą współpracę z ich obecnymi klientami w celu określenia sposobów ulepszenia stosowanych przez nich rozwiązań. Dostaną informacje zwrotne, np. jakie potencjalnie nowe funkcje mogą wprowadzić lub zaoferować testowanie nowych możliwości – dodała Danielle VanZandt.
Jeśli chodzi o trendy na przyszły rok, na rynku nadal będą dominować sztuczna inteligencja, przetwarzanie brzegowe, chmura i cyberbezpieczeństwo. Kolejnym zjawiskiem będzie podejście wieloaspektowe.
– Z perspektywy Hikvision podejście wieloaspektowe umożliwi branży security przejście na wyższy poziom. Oprócz obrazowania w świetle widzialnym więcej możliwości da dodawanie do urządzeń security obrazowania termowizyjnego lub radaru, pomiaru temperatury, wilgotności czy detekcji wycieku gazu. Dzięki temu systemy dozorowe stają się potężniejsze – powiedział Frank Zhang. – Poznanie środowiska zewnętrznego, identyfikowanie zdarzeń i dostarczanie bardziej szczegółowych informacji stwarza nowe możliwości wykorzystania systemów dozorowych w coraz szerszych zastosowaniach. Rozszerzamy nasze technologie percepcji maszynowej na pełne spektrum elektromagnetyczne, opracowaliśmy innowacyjne produkty i aplikacje, które wychwytują promieniowanie rentgenowskie, promienie podczerwone, milimetrowe fale radarowe i fale dźwiękowe.
Sekrety sukcesu
najlepiej rozwijających się firm
Na podstawie tegorocznej listy Security 50 można stwierdzić, że branża zabezpieczeń rośnie. W zestawieniu ubiegłorocznym po raz pierwszy od lat więcej było firm, bo aż 28, które odnotowały spadek przychodów. Teraz sytuacja jest już inna: w 2021 r. zdecydowana większość firm osiągnęła wzrost przychodów w ujęciu rok do roku, co potwierdza powrót tendencji sprzed pandemii.
– W II połowie ub. roku nasza firma miała doskonałe wyniki w rejonie EMEA, tendencja wzrostowa utrzymuje się też w 2022 r. Wyjście z dwuletniej blokady po pandemii sprawiło nam ulgę. Możliwość bezpośrednich spotkań z partnerami i klientami miała kluczowe znaczenie dla naszej strategii sprzedaży w pierwszej połowie roku – powiedział Jos Beernink, wiceprezes Milestone Systems na region EMEA.
– Wzrost przychodów firmy Identiv przyspiesza, odzwierciedlając naszą stałą pozycję lidera w zakresie specjalistycznych zastosowań RFID dla sektora IoT. Rozwijamy się znacznie szybciej, co oznacza, że przejmujemy udziały innych firm działających w tym segmencie rynku – stwierdził Steve Humphreys, dyrektor generalny Identiv. – W ostatnim kwartale 2021 nasze przychody z RFID wzrosły o 41% rok do roku, o 20% zwiększył się udział w rozwiązaniach dla lokali użytkowych. Zanotowaliśmy przychody o 16% większe rok do roku.
Strategie na rzecz wzrostu
W ubiegłym roku 40 firm z tegorocznego Security 50 odnotowało wzrosty, przy czym 28 osiągnęło wynik dwu-, a nawet trzycyfrowy. Wśród 10 firm z sektorów telewizji dozorowej i kontroli dostępu o najbardziej dynamicznym wzroście w 2021 r. znalazły się: Evolv Technologies, CP Plus, DynaColor, Webgate, Intelbras, Dongguan Yutong Optical Technology, Motorola Solutions, Gallagher, Hanwha Techwin i TVT Digital Technology.
Pierwszy w tym zestawieniu Evolv, dostawca systemów do wykrywania broni, w 2021 r. uzyskał przychody w wysokości 21,77 mln USD w porównaniu z 3,92 mln USD w 2020 r. Wzmożone wysiłki firmy w zakresie pozyskiwania klientów i ekspansja na kluczowe rynki przełożyły się na gigantyczny wzrost o 455,98% w ujęciu rok do roku.
Spryt i szybkość reakcji
Kluczowe znaczenie w obliczu pojawiających się przeciwności losu ma wykazanie się sprytem i szybkością reakcji.
– W ostatnich kilku latach wiele się działo. Najpierw, w 2020 r., radziliśmy sobie z pierwszą fazą pandemii, w 2021 r. z drugą. Na szczęście nasz łańcuch dostaw pomógł nam przetrwać te lata. Udało się nam wyprzedzić zamknięcie i zamówić w przedsprzedaży 4-krotność miesięcznych zamówień dla naszych głównych dostawców, gdy usłyszeliśmy, że eksperci Światowej Organizacji Zdrowia jadą do Wuhan w Chinach. Dwa dni po złożeniu przez nas zamówień nastąpił lockdown. Tak więc zapasy były z pewnością ważnym czynnikiem sukcesu, podobnie jak posiadanie zespołów produkcyjnych chętnych do przebywania w naszej centrali i tworzenia produktów na zamówienia klientów – powiedział Jeff Burgess, założyciel i dyrektor generalny BCDVideo.
Tworzenie wartości biznesowej dla klientów
Kolejnym kluczem do sukcesu jest tworzenie dodanej wartości dla klientów, aby nadal korzystali z rozwiązań od zaufanego dostawcy.
– Wraz z rosnącą zdolnością do umiejętnego wdrażania AI i stałym wysiłkiem w odkrywaniu nowych wartości danych zbieranych z elektronicznych systemów zabezpieczeń firma Dahua stopniowo rozszerza swoją działalność w obszarze tradycyjnego security o zarządzanie przedsiębiorstwem. Pomagamy zmniejszać koszty i zwiększać wydajność, dzięki czemu rośnie wartość biznesowa naszych klientów – powiedział Fu Liquan, prezes Dahua Technology.
Według S. Humphreysa zaangażowanie w tworzenie wartości dodanej dla klienta pozwoliło firmie osiągnąć wzrost nawet w warunkach największego od pokoleń globalnego kryzysu łańcucha dostaw.
– Rzeczywistość jest taka, że od 1972 r. nie odczuwaliśmy tak poważnych zaburzeń w łańcuchach dostaw. Branża RFID jest zdominowana głównie przez firmy, które chcą uzyskać prosty projekt, a następnie wyprodukować go w setkach milionów. Z biznesowego punktu widzenia to nie było naszym celem częściowo dlatego, że nie tam są marże – powiedział S. Humphreys. – Wchodząc na rynek, strategię biznesu opieramy na rozwiązaniach oferujących wyższą wartość dodaną. Dobrze czujemy się w długich cyklach sprzedaży. Rozumiemy, że klienci rozpoczynający inwestycję niekoniecznie muszą wiedzieć, co mogą jeszcze osiągnąć. Nasz proces sprzedaży oparty jest na współpracy i know-how.
Zaangażowanie w innowacje technologiczne
Ściśle związana z tworzeniem wartości jest innowacyjność technologiczna, która pozwala firmom dostarczać produkty i rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.
– Identiv projektuje i dostarcza produkty nowej generacji, które otwierają drogę rozwiązaniom IoT. Jesteśmy firmą wysoce techniczną, co pomaga nam zdobyć większy udział w rynku – ocenił S. Humphreys. – Z technologią, która jest rdzeniem naszej działalności, spotykamy się każdego dnia, zwłaszcza w przypadku RFID w obiektach użytkowych. Mamy jednych z najbardziej innowacyjnych i błyskotliwych inżynierów, którzy zajmują się badaniami i rozwojem, chociaż znalezienie talentów jest dużym wyzwaniem w branży zabezpieczeń. Ci inżynierowie sprawiają, że technologia jest głębiej osadzona, efektywniej wykorzystana, staje się wszechobecna, dzięki czemu bezpieczeństwo jest kompleksowe.
Respektowanie lokalnych przepisów
Dla firm prowadzących działalność w skali globalnej przestrzeganie lokalnych przepisów jest kluczem do zapewnienia wzrostu w działalności zagranicznej.
– W obliczu złożonej i zmieniającej się sytuacji polityczno-gospodarczej musimy mieć rozwiązania dostosowane do przepisów prawa i zwyczajów różnych krajów. Aby spełnić wymagania zgodności, Dahua przyjmuje podejście „jeden kraj, jedna polityka” – powiedział Fu Liquan. – Firma nadal wzmacnia strategię zatrudniania pracowników lokalnych, tworząc międzynarodowy zespół marketingu i zarządzania, a także lokalne centra marketingowe i usługowe, aby eksplorować globalny rynek. Globalizacja i działalność na rynkach zagranicznych przyczynią się również do przyszłego wzrostu biznesowego firmy.
Kontynuacja wzrostu
Większość firm wyraziła nadzieję, że tendencja wzrostowa w 2023 r. będzie kontynuowana.
– Jesteśmy optymistami co do rynku zabezpieczeń, ponieważ AI i Machine Learning otwierają zupełnie nową skalę możliwości, rozwiązań i integracji w zakresie bezpieczeństwa i poza nim – powiedział Jos Beernink. – Dostrzegamy to, że nasi klienci z branży transportowej, np. w portach lotniczych, stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem sprawności operacyjnej, a jednocześnie muszą mierzyć się z brakiem pracowników w konfrontacji z olbrzymią liczbą pasażerów. To właśnie powoduje zapotrzebowanie na wsparcie ich inteligentnymi rozwiązaniami VMS w zakresie bezpieczeństwa. Security Managerowie na naszych rynkach mogą zrobić więcej, dysponując mniejszymi zasobami. W Milestone Systems mamy świetne rozwiązania, które spełniają te oczekiwania rynku.
– W ciągu ostatnich dwudziestu lat przeżyliśmy już tsunami w Japonii, pożary fabryk, recesję i wybory prezydenckie. W zasadzie widzieliśmy już tak dużo, że chyba jesteśmy na wszystko przygotowani. Jednak stawiamy sobie kolejne wyzwania, aby wprowadzać na rynek więcej nowości, takich jak uniwersalny NVR, którego premiera odbędzie się w czwartym kwartale 2022 r., czy zewnętrzna pamięć masowa Deepstor. Pozwoli to rozszerzyć sprzedaż produktów naszej marki na całym świecie. Dlatego w 2023 r. prognozujemy 20-proc. wzrost rok do roku – wyjaśnił Jeff Burgess z BCDVideo.
Zobacz pozostałe raporty Security 50:
Badanie dojrzałości i przydatności technologii w roku 2022
Security 50 – największe firmy branży security na świecie
Branża zabezpieczeń elektronicznych w 2022 r. Analiza rynku wg regionów
Kontrola dostępu i telewizja dozorowa – kondycja globalnego rynku w 2022 roku
Badania rynku i komentarze branży