Strona główna Transport i logistyka Lotniskowa podróż do przyszłości

Lotniskowa podróż do przyszłości

Terminal lotniska w Monachium

Karol Gorzkiewicz


Często podczas wizyt na lotnisku odczuwamy skrajne emocje. Zrozumiałej ekscytacji zbliżającą się podróżą towarzyszy stres związany z koniecznością przejścia różnych etapów kontrolnych. A gdybyśmy połączyli i zautomatyzowali procesy lotniskowe, aby przemieszczanie się w terminalu było płynne i bezproblemowe? Bez kolejek, bez stresu, ale w pełni bezpiecznie. Tak właśnie prezentuje się koncepcja nowoczesnego lotniska według Gunnebo Entrance Control.

Skuteczna identyfikacja dzięki technologii biometrycznej

Aby móc zautomatyzować podróż pasażerów w obrębie portu lotniczego, konieczne jest zastosowanie technologii biometrycznej. Zaawansowane metody identyfikacji wykorzystują zestaw indywidualnych cech każdego z pasażerów w celu potwierdzenia tożsamości, a ponadto umożliwiają dokładną analizę tempa i sposobu ich poruszania.

Automatyzacja punktów kontrolnych

Zautomatyzowane punkty kontrolne znajdujące się wewnątrz terminala pozwalają zapewnić odpowiedni komfort i poczucie bezpieczeństwa pasażerów i obsługi lotniskowej.

Kontrola kart pokładowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dostęp do strefy dla pasażerów mają mieć tylko osoby, które pomyślnie przeszły wstępną odprawę i posiadają ważną kartę pokładową. Aby przyspieszyć ten newralgiczny proces weryfikacji, często na wielu lotniskach stwarzający problemy komunikacyjne, Gunnebo Entrance Control proponuje automatyzację, która odbywa się przy wykorzystaniu bramek Gunnebo PreSec umożliwiających samodzielne skanowanie kart pokładowych.

Dostęp do strefy business lounge

To kolejna procedura, która może przebiegać znacznie szybciej dzięki wykorzystaniu automatycznych bramek, z powodzeniem zastępujących personel lotniskowy.

Wejście na pokład samolotu

Boarding jest procesem, który powoduje największe frustracje wśród pasażerów. Personel wykonujący tę czynność musi wykazać się dużym skupieniem, co znacząco wydłuża czas trwania tej procedury. Przy wykorzystaniu bramek Gunnebo BoardSec pasażerowie mogą samodzielnie zweryfikować karty pokładowe i w trybie natychmiastowym otrzymać potwierdzenie od odpowiedniego operatora linii lotniczej.

Kontrola graniczna

Jest etapem, który wymaga dokładnej kontroli osób przylatujących na teren danego kraju. I ten proces można przyspieszyć – coraz więcej portów lotniczych decyduje się na zastosowanie bramek kontroli granicznej, potocznie zwanych bramkami abc (Gunnebo
ImmSec), które znacząco przyspieszają całą procedurę imigracyjną. W zależności od obowiązujących w danym kraju przepisów bramki abc można zintegrować do odczytu dowodów tożsamości, paszportów RFiD oraz technologii identyfikacji biometrycznej.

Hala przylotów

Jest to miejsce, w którym szczególnie ważna jest kontrola przepływu pasażerów ze stref zabezpieczonych do obszarów ogólnodostępnych. Do tego celu można wykorzystać bramki Gunnebo PasSec, które zabezpieczają przylatujących pasażerów przed ruchem w przeciwnym kierunku.

Optymalizacja doświadczeń pasażerów, z której korzysta cały świat

Automatyczne rozwiązania Gunnebo pozwalają skrócić czas trwania procedur lotniskowych o ponad 60% w porównaniu ze standardową obsługą przez personel lotniskowy. Taki wynik sprawia, że nasze rozwiązania zyskują na popularności, działają już w ponad 100 portach lotniczych na całym świecie.

Gunnebo Entrance Control
ul. Fryderyka Chopina 20-22
62-800 Kalisz
www.gunneboentrancecontrol.com/pl-PL