Strona główna HoReCa Stylowy i bezpieczny hotel na Stalowej

Stylowy i bezpieczny hotel na Stalowej

ARTHOTEL STALOWA 52 to wyjątkowy, butikowy hotel, który mieści się w zrewitalizowanej kamienicy na warszawskiej Pradze. Oryginalny charakter miejsca podkreślają wyeksponowana czerwona cegła i industrialna zabudowa patio. Hotel działa od 2012 r. i może pochwalić się standardem trzech gwiazdek.

W kamienicy znajduje się 19 przestronnych i oryginalnie wyposażonych pokoi. Część z nich ma nowoczesny, loftowy charakter, część została zaprojektowana w klasycznym stylu. Hotel dysponuje również salami konferencyjnymi na 80 osób, do dyspozycji gości jest też restauracja.

Zadbano o odpowiednie zabezpieczenie obiektu. W budynku działa system telewizji dozorowej, który monitoruje teren zewnętrzny, parking hotelowy i części wspólne kamienicy. System alarmowy jest podłączony do stacji monitorowania alarmów, agencja ochrony sprawuje nadzór nad obiektem przez całą dobę. Do zabezpieczenia ppoż. wybrano system sygnalizacji pożarowej Schrack Seconet, złożony z centrali Integral IP BXF, czujek CUBUS MTD533X (ponad 80 szt.) oraz ręcznych ostrzegawczy pożarowych MCP 545X (17 szt.). Do systemu podłączono sygnalizatory akustyczne SAK-5N firmy W2, zasilane i sterowane z wyjść przekaźnikowych centrali. Systemem oddymiania grawitacyjnego z kompensacją powietrza poprzez wentylator mechaniczny steruje centrala Mercor 9705. Ręczne przyciski oddymiania zainstalowano na klatce schodowej, natomiast klapa oddymiająca została ulokowana na dachu budynku. Wszystkie algorytmy sterowania systemem oddymiania są realizowane przez centralę Integral IP BXF.

Instalację systemów ppoż. i oddymiania w hotelu wykonała firma Raj International. – Spółka zarządzająca obiektem zdecydowała się na współpracę z Raj International ze względu na doświadczenie w pracach prowadzonych w obiektach zabytkowych, w których z dużą dbałością należy podejść do robót instalacyjnych. Właścicielom hotelu zależało na tym, aby wszystkie systemy i instalacje urządzeń wpisały się w industrialny klimat kamienicy budynku – mówi Magdalena Walenczak-Allain, współwłaścicielka hotelu.

Aby zaprojektować odpowiednio dopasowany system sygnalizacji pożarowej, musieliśmy zacząć od zapoznania się ze specyfiką aranżacji wnętrz. Największym wyzwaniem okazało się wkomponowanie okablowania oraz elementów pętlowych, np. czujek dymu, ręcznych ostrzegaczy pożarowych i sygnalizatorów akustycznych, w wystrój poszczególnych pokoi, aby nie zakłócić wizji architekta – wyjaśnia Rafał Rusiecki, wiceprezes Zarządu, dyrektor generalny Raj International. – Nie było to zadanie łatwe, ponieważ każdy pokój zaprojektowano w innym stylu, należało więc za każdym razem dopasowywać usytuowanie poszczególnych urządzeń do charakteru pomieszczenia.

Ze względu na stropy, które zostały zabezpieczone płytami ognioodpornymi, nie było możliwości wykonania instalacji techniką podtynkową, trzeba było zastosować technikę natynkową. Przewody do elementów pętlowych ułożono w czarnych rurkach, przewody ognioodporne natomiast bezpośrednio na atestowanych uchwytach na stropie i ścianach. Dzięki temu idealnie pasują do charakteru kamienicy.

Goście Arthotelu Stalowa 52 doceniają klimat i oryginalną aranżację wnętrz, a instalacje świetnie pasują do industrialnej zabudowy. Często słyszymy opinie, że tak ułożone przewody dodają pomieszczeniom charakteru – zauważa Magdalena Walenczak-Allain.

Firma Raj International wykonała w obiekcie również instalację hydrantową oraz kompensacji powietrza dla systemu oddymiania grawitacyjnego.

RAJ International Sp. z o.o.
ul. Wał Miedzeszyński 552 B,
03-994 Warszawa, tel. 22 679 92 11
raj-biuro@raj-international.net