Strona główna Kontrola Dostępu Technologia mobilna w systemach kontroli dostępu

Technologia mobilna w systemach kontroli dostępu

Technologia bezprzewodowa w systemach kontroli dostępu staje się już standardem. Zapewnia większą wygodę menedżerom i użytkownikom systemu, a także wszechstronność, dzięki której współczesne systemy KD zwiększają sprawność działania, bezpieczeństwo i kontrolę.

W Salto jesteśmy tego świadomi, dlatego najnowsze innowacje w tej dziedzinie prezentowaliśmy klientom na targach Ifsec i w Essen, dzięki czemu nasze rozwiązania są coraz bardziej popularne. Dotyczy to np. Salto SPACE, platformy z funkcjami wirtualnej sieci SVN, a także Salto KS, kompleksowej i niezawodnej platformy kontroli dostępu opartej na chmurze – mówi Marc Handels, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Salto Systems.

Jedna aplikacja, kilka technologii
Salto JustIN Mobile to aplikacja mobilna stosowana na platformie Salto SPACE, oparta na firmowej i sprawdzonej technologii SVN (Salto Virtual Network). Klucz mobilny JustIN zaprojektowano do komunikacja pomiędzy smartfonem a zamkiem elektronicznym, aby usprawnić działanie systemu. Według Marca Handelsa podstawą jest funkcjonalność, która zwiększa wygodę użytkownika.
– Nasza aplikacja klucza mobilnego JustIN jest dostępna na systemy iOS i Android, czyli pokrywa 98% rynku smartfonów. Zapewnia dodatkową zaletę, ponieważ w przypadku Androida do bezprzewodowego połączenia z elektronicznym zamkiem aplikacja korzysta z technologii BLE (Bluetooth Low Energy) – Bluetooth Smart oraz NFC (Near Field Communications) – wyjaśnia. Dzięki temu mobilne rozwiązania Salto są kompatybilne z prawie wszystkimi produktami dostępnymi w portfolio firmy: okuciami, czytnikami naściennymi, a także wkładkami. Użycie NFC w połączeniu z aplikacją klucza mobilnego JustIN Mobile zwiększa zainteresowanie klientów dostarczanymi przez Salto przyszłościowymi systemami, ponieważ nawet już oferowane okucia i wkładki mogą korzystać z tej innowacyjnej technologii po uaktualnieniu oprogramowania firmware.

Dwukierunkowa komunikacja
– Zawsze byliśmy świadomi, że technologia mobilna może przynieść dodatkowe możliwości naszym produktom, co ostatecznie pozwala dostarczać klientom znacznie więcej funkcjonalności. Klucz mobilny JustIN Mobile został zaprojektowany na tych założeniach, a dzięki naszej technologii SVN opracowaliśmy technologię mobilną z dwukierunkową komunikacją. W ten sposób JustIN Mobile konwertuje praktycznie każde urządzenie kontroli dostępu w trybie offline na urządzenie online bez dodatkowego sprzętu i bez instalacji – dodaje M. Handels.

Dzięki tej aplikacji administrator systemu może zdalnie zarządzać kluczami online, a także łatwo i szybko przedłużać ich ważność. Wszystkie prawa dostępu są wysyłane z oprogramowania zarządzającego Salto ProAccess SPACE bezpośrednio do smartfona użytkownika, bez względu na to, gdzie on się znajduje. Dzięki temu zawsze będzie miał dostęp do swoich danych, będzie także mógł natychmiast zmienić uprawnienia lub aktywować swoją kartę. W tym samym czasie aplikacja JustIN Mobile przesyła informację z urządzenia offline do oprogramowania zarządzającego, powiadamiając, że np. użytkownik uzyskał dostęp do drzwi. Ponieważ platforma JustIN Mobile korzysta z technologii wirtualnej sieci SVN, możliwe jest również otrzymanie statusu baterii zamka (okucia) lub wkładki, co zwiększa ilość informacji o systemie. Zapobiega to potencjalnym awariom i ułatwia prace konserwacyjne. Inną kluczową cechą jest dystrybucja zaktualizowanych czarnych list, która zwiększa kontrolę nad uprawnieniami osób, a tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa obiektu.

Nie ma potrzeby dodatkowej infrastruktury
– A wszystko to bez dodatkowej infrastruktury – podkreśla Marc Handels. – Wyobraźmy sobie posiadanie samodzielnego zamka elektronicznego offline (okucia), gdzie nie można zainstalować systemów bezprzewodowych z powodu braku połączenia z Internetem. JustIN Mobile pozwala monitorować wejście, wiedzieć, kto miał do niego dostęp, jaki jest stan baterii, a nawet nadać zdalnie uprawnienia natychmiastowego dostępu do drzwi każdemu zweryfikowanemu użytkownikowi. Wystarczy przyłożyć smartfon do drzwi bez potrzeby noszenia różnych poświadczeń i posiadania zawsze aktualnych danych uwierzytelniających. To również udogodnienie dla menedżerów obiektu, ponieważ będą mogli uzyskać wszystkie informacje dotyczące punktów dostępu (przejść kontrolowanych), a tym samym osób znajdujących się w obiekcie w czasie rzeczywistym – przedstawia zalety tego rozwiązania.

Więcej niż klucz
Aplikacja JustIN Mobile udostępnia również inne funkcje, które zapewniają użytkownikowi większą funkcjonalność. Pozwala przechowywać więcej niż jeden klucz, bez względu na to, czy jest to klucz do biura, czy do pokoju w hotelu na wyjazd służbowy na następny dzień. Oba mogą być przetwarzane i udostępniane przez aplikację bez zakłóceń. Aplikacja może też wysyłać do użytkownika wiadomości dotyczące jego różnych kluczy, a nawet informacje o lokalizacji hotelu, do którego ma jechać. To nie tylko klucz do drzwi, ale także wszelkie informacje potrzebne użytkownikowi.

Wszystkie te korzyści są już doceniane, JustIN Mobile jest stosowany w setkach tysięcy drzwi na całym świecie, głównie w hotelach, a coraz częściej także w obiektach komercyjnych i opieki zdrowotnej. Salto czerpie wiele z tych praktycznych doświadczeń i nadal rozwija tę technologię, podczas gdy inni dopiero zaczynają stosowanie technologii mobilnej w swoich rozwiązaniach.

Klucze mobilne w rozwiązaniach w chmurze
– Od wielu lat jesteśmy pionierami w dziedzinie systemów kontroli dostępu w chmurze. Dlatego uważamy, że nasza platforma Salto KS Keys (Keys as a Service) jest najbardziej zaawansowanym i elastycznym rozwiązaniem – mówi Marc Handels. – Oferujemy kontrolę dostępu niezawodną i stabilną, stosowaną w dziesiątkach tysięcy drzwi na całym świecie. Dzięki temu zdobywamy doświadczenie, którego nie ma żaden inny dostawca.
Salto KS proponuje rozwiązanie, które redukuje potrzebę złożonej infrastruktury IT, nie wymaga nawet instalowania oprogramowania. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami zabezpieczeń zapewnia doskonałą funkcjonalność i wydajność. Teraz Salto KS korzysta również z mobilnego dostępu dzięki nowej funkcjonalności kluczy mobilnych włączonych do aplikacji w celu zwiększenia elastyczności i wygody systemu kontroli dostępu opartego na rozwiązaniach w chmurze.

Zwiększona elastyczność dla administratorów i użytkowników
Aplikacja zapewnia administratorom pełną elastyczność, ponieważ pozwala bezpośrednio ze smartfona zarządzać kontrolą dostępu użytkowników i drzwi z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Zablokowanie uprawnień użytkownika lub zdalne otwarcie drzwi było od początku możliwe, ale oprócz nowej funkcji kluczy mobilnych administrator może wysłać referencje bezpośrednio na smartfon użytkownika, eliminując konieczność przekazywania klucza fizycznego.

– Tylko ze smartfonem możesz kontrolować swoją nieruchomość lub uzyskać do niej dostęp, zwiększając w ten sposób elastyczność naszej kontroli dostępu opartej na chmurze – dodaje Marc Handels. – Użytkownicy mogą również czerpać korzyści, ponieważ klucze mobilne Salto KS eliminują potrzebę posiadania poświadczeń fizycznych. Dodatkową zaletą jest możliwość wysyłania referencji bezpośrednio do użytkownika, ponieważ poświadczenia można rozpowszechniać automatycznie bez konieczności oczekiwania na ich fizyczne otrzymanie. Jest to idealne rozwiązanie np. dla korzystających ze wspólnych przestrzeni do pracy, w których użytkownicy mogą przemieszczać się z jednej lokalizacji do drugiej z jeszcze większą łatwością.

SALTO Systems Sp. z o.o. Oddział w Polsce
ul. 17 Stycznia 45 A, Warszawa
tel. +48 609 017 777
info.pl@saltosystems.com | www.saltosystems.com