Strona główna Kontrola Dostępu Wyższy poziom bezpieczeństwa w PWPW

Wyższy poziom bezpieczeństwa w PWPW

PWPW z lotu ptaka

AEOS spełnia surowe kryteria światowej klasy dostawcy druku zabezpieczonego

PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) to jedna z najbardziej zaawansowanych europejskich firm z sektora druku zabezpieczonego. W jej portfolio znajduje się szereg wysoce zabezpieczonych dokumentów, np. paszporty i wizy, a także banknoty i karty płatnicze. W związku z tym potrzebuje systemu kontroli dostępu, na którym może polegać. Po dogłębnej analizie PWPW zdecydowała, że najlepszym rozwiązaniem będzie system AEOS.

Podstawowe informacje:
  • Ponad 3000 kart
  • 470 drzwi
  • Dwie lokalizacje (kolejne wkrótce)
  • Integracja z systemami biometrycznymi 3D

Kompleksowe wymagania związane z nowym systemem

Dotychczasowy system kontroli dostępu PWPW przestał być wspierany przez producenta, dlatego organizacja rozpoczęła poszukiwania zamiennika oferującego wysoki poziom zabezpieczeń. Jednak PWPW nie jest placówką, którą można zabezpieczyć w prosty sposób. To kompleks jedenastu budynków zbudowanych w różnych latach, ze skomplikowanym układem różnego rodzaju przejść i klatek schodowych.
Oznaczało to, że PWPW nie mogła czerpać inspiracji z podobnych do niej placówek. Zespół musiał postawić na innowacyjność i opracować nową koncepcję zabezpieczeń, która spełniłaby standardy obowiązujące w światowej klasy przedsiębiorstwach zajmujących się drukiem.

Stabilność producenta jako kluczowy wymóg

Ponieważ producent istniejącego systemu kontroli dostępu w PWPW zakończył swoje wsparcie, oczywiste było, że jednym z najważniejszych kryteriów wyboru nowego systemu była stabilność nowego dostawcy. Istotną kwestią było również jego podejście do długoterminowego wsparcia dla oferowanego systemu.

– Działamy na bardzo trudnym i skomplikowanym rynku. Często zdarza się, że niedawno zakupiony system przestaje być wspierany, bo jego producent został wykupiony przez inną firmę. Może to stwarzać poważne problemy. Aby ich uniknąć, przeprowadziliśmy wnikliwy proces analizy producentów oferujących rozwiązania z zakresu kontroli dostępu – mówi Piotr Sitko, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa w PWPW.

Rygorystyczne poszukiwania właściwego rozwiązania

Z tego względu PWPW dokonała szczegółowej analizy, poszukując nowego rozwiązania. Zespół odwiedził krajowe i międzynarodowe targi oraz spotkał się z co najmniej 12 producentami. Złożył również wizyty u wybranych użytkowników końcowych, aby zobaczyć, jak poszczególne systemy sprawdzają się w praktyce. Oprócz rozważenia „wschodzących innowacji” i portfolio produktów zespół sprawdził również historię działalności potencjalnych dostawców oraz ich plany na przyszłość.
Ostatecznie PWPW zdecydowała, że to właśnie firma Nedap spełnia jej najsurowsze kryteria, a oferowany przez nią system kontroli dostępu AEOS oferuje zabezpieczenia, których potrzebuje.

Kryteria wyboru

W odniesieniu do nowego systemu kontroli dostępu PWPW przyjęła następujące kryteria:

1. Niezawodność o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa

To główny priorytet dla PWPW. Ponieważ organizacja dostarcza papiery wartościowe wymagające wysokiego poziomu bezpieczeństwa, musi polegać na systemie kontroli dostępu, który gwarantuje odpowiednią ochronę.

Implementacja AEOS pozwoliła PWPW zdobyć certyfikat INTERGRAF (ISO 14298). Stanowi on poświadczenie najwyższego poziomu bezpieczeństwa procesu produkcji i pozwala wyróżnić się na tle konkurencyjnych przedsiębiorstw w tym sektorze.

2. Nowoczesny system wysokiej klasy

PWPW poszukiwała systemu kontroli dostępu, który wykorzystuje najnowsze technologie i spełnia surowe standardy bezpieczeństwa.

3. Otwartość na integracje

Dla PWPW bardzo ważne było wybranie systemu bazującego na otwartej platformie, którą będzie można połączyć z pozostałymi technologiami. Zespołowi zależało przede wszystkim na zintegrowaniu czytników biometrycznych umożliwiających obsługę śluz powietrznych.

4. Optymalizacja pod kątem przyszłych rozwiązań

PWPW poszukiwała systemu, który będzie można z łatwością dostosować do przyszłych zmian i rozwiązań, gdy np. zmienią się regulacje prawne i zajdzie konieczność poszerzenia instalacji o dodatkowe zabezpieczenia, np. system liczenia osób w pomieszczeniu. PWPW chciała mieć pewność, że będzie to możliwe.

5. Brak uzależnienia od dostawcy

PWPW nie chciała uzależniać się od producenta systemu kontroli dostępu ani od konkretnych firm świadczących powiązane usługi i serwis.

Cel ostateczny – scentralizowany i zunifikowany system

System kontroli dostępu AEOS spełnia wszystkie powyższe kryteria i nie tylko. Dlatego właśnie PWPW powierzyła instalację systemu AEOS firmie Team Systems – zarówno w siedzibie głównej przy ulicy Sanguszki, jak i w placówce przy alei Niepodległości. W nadchodzących latach przedsiębiorstwo planuje instalację systemu AEOS w pozostałych budynkach. Celem jest umożliwienie pracownikom dostępu do wszystkich placówek PWPW za pomocą pojedynczej karty.

– Po tak dogłębnym zbadaniu rynku mamy pewność, że podjęliśmy słuszną decyzję, wybierając firmę Nedap i jej system kontroli dostępu AEOS. Zapewnia on wszystko, czego aktualnie potrzebujemy, a oprócz tego daje nam możliwość rozbudowy i dostosowania do przyszłych zmian. Co więcej, doceniamy swobodę korzystania z usług różnych instalatorów, co pozwala nam wybrać właściwą firmę do każdego projektu i lokalizacji. Mamy możliwość korzystania z konkurencyjnych stawek za usługi i serwis – wyjaśnia Piotr Sitko.

– Jesteśmy dumni, że system AEOS sprostał rygorystycznym wymaganiom PWPW i pozwolił firmie przezwyciężyć trudności związane z kompleksowym zabezpieczeniem. Właśnie takie projekty unaoczniają elastyczność systemu AEOS – mówi Anna Twardowska, Regional Sales Manager Poland and Eastern Europe w Nedap.

Firma Nedap została założona w 1929 r. w Holandii, a od 1949 r. jest spółką notowaną na giełdzie Euronext. Od 1980 r. jest liderem w projektowaniu i produkcji elektronicznych systemów kontroli dostępu, ma certyfikację ISO 9001. Firma ma 7 biur na całym świecie, zatrudnia ponad 100 specjalistów ds. bezpieczeństwa. Rozwiązania Nedap działają w ponad 5,5 tys. przedsiębiorstw w 83 krajach.

Nedap Security Management
al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
www.nedapsecurity.com/pl/