Strona główna Rynek SECURITY Trzy czynniki, które miały największy wpływ na sektor ochrony w 2023 roku

Trzy czynniki, które miały największy wpływ na sektor ochrony w 2023 roku

Najważniejsze zjawiska, których wzrost kształtował w zeszłym roku branżę ochrony osób i mienia, to koszty prowadzenia działalności, liczba kradzieży w obiektach handlowych oraz job hopping pracowników. Branża, która ma istotny wpływ na stabilność życia w kraju, musiała więc walczyć o swoją pozycję na rynku.

Ceny w kraju wciąż rosną – już wiadomo, że średnia wartość inflacji w 2023 r. wyniosła 11,6%. Tymczasem składowe cen w branży ochrony – czyli koszty zarówno bezpośrednie (m.in. pracownicze, wyposażenia, paliwa), jak i pośrednie (m.in. nadzór, księgowość, kadry) – w latach 2021–2023 zwiększyły się o kilkadziesiąt lub kilkaset procent. Rachunki za energię były wyższe o 36%, za utrzymanie lokalizacji – o 27%, a najbardziej (o 305%) wzrosły koszty finansowania działalności.

– Od jesieni prowadzimy intensywne rozmowy z klientami dotyczące konieczności waloryzacji, czyli przywrócenia pierwotnej wartości naszych kontraktów i powrotu do równowagi ekonomicznej między stronami z dnia podpisywania umowy. To warunek niezbędny, byśmy mogli utrzymać wysoki standard usług. Tymczasem klienci – jeśli nawet zgadzają się płacić więcej – wiążą podwyżkę jedynie z podniesieniem płacy minimalnej, nie uwzględniając innych czynników makroekonomicznych – podkreśla Paweł Korzybski.

Paweł Korzybski,
prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona

Więcej kradzieży w obiektach handlowych

Dane CBOS z maja ub.r. wskazują, że wśród osób, które w ostatnich 5 latach padły ofiarą przestępstwa, najwięcej (12%) doświadczyło właśnie kradzieży. W porównaniu z wynikami badania z 2022 r. dwukrotnie zwiększył się odsetek ankietowanych, którzy zostali napadnięci i obrabowani (z 1 do 2% – wg danych CBOS). Z kolei najnowsze statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, że w ubiegłym roku liczba kradzieży sklepowych wzrosła o 22,2% względem 2022 r.

Dla sektora ochrony wzrost kradzieży oznaczał konieczność inwestycji w szkolenia pracowników – stanowiskowe oraz dotyczące wykorzystania technologii takich jak analiza obrazu czy systemy zabezpieczeń. Musiały również powstać dodatkowe grupy kontrolne, które analizują zaistniałe zdarzenia i przygotowują materiał dowodowy dla policji.

Coraz większe znaczenie rynku pracownika

W roku 2023 nasiliło się również zjawisko job hoppingu – coraz więcej osób szukało nowej pracy w okresie zatrudnienia i często zmieniało pracodawców w celu podniesienia zarobków i skrócenia drogi awansu. Pracownicy sektora ochrony łatwo znajdowali zatrudnienie w takich branżach jak transport i logistyka. Według danych Job Market Insights tylko w IV kwartale 2023 r. zamieszczono w Internecie ponad 70,6 tys. ogłoszeń z ofertami pracy w tych branżach. Ten trend będzie się nasilać.

Opisane zjawiska spowodowały, że przedsiębiorstwa z branży ochrony weszły w rok 2024 z dużym niepokojem i niepewnością. Tymczasem ustabilizowanie sytuacji w tym sektorze jest niezbędne, by mógł on na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację i nadal zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa w kraju. ⦁

Polski Związek Pracodawców Ochrona
ul. Koszykowa 61, 00-667 Warszawa
biuro@pzpochrona.pl
www.pzpochrona.pl