Strona główna Raporty TOP 50 – Dahua: Jak AI zmienia branżę zabezpieczeń technicznych

TOP 50 – Dahua: Jak AI zmienia branżę zabezpieczeń technicznych

Fu Liquan prezes Dahua Technology

Sztuczna inteligencja (AI) stała się nieodwracalnym trendem, który już teraz wpływa na wiele gałęzi gospodarki. W 2018 roku, dzięki tej technologii, Dahua Technology chce oferować najlepsze na rynku produkty i świadczyć najlepsze usługi działające w ramach Internetu Rzeczy.

Ze względu na coraz większą moc obliczeniową procesorów (oraz wysiłki twórców algorytmów) sztuczna inteligencja przestała być dla rynku zabezpieczeń jedynie marketingowym frazesem. W wielu przypadkach – jak inteligentne miasta – stała się rzeczywistością. Systemy dozoru wizyjnego wyposażone w mechanizmy deep learning są zdolne wygenerować bardziej wartościowe dane, analizy i usługi dla różnych sektorów rynku, np. sprzedaży detalicznej, monitoringu miejskiego czy inteligentnych systemów transportowych.

Sztuczna inteligencja stymuluje rozwój, który daje owoce w postaci nowych innowacyjnych rozwiązań security.

W przeszłości nasza branża dążyła do osiągnięcia wyższej jakości obrazu wizyjnego: od HD po formaty 4K, 8K, a nawet 12K. Obecnie skupia się na umożliwieniu szybkiego pozyskania szczegółowych danych – podkreślił Fu Liquan, prezes Dahua Technology.
Kolejnym ważnym czynnikiem, wpływającym na wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji w branży zabezpieczeń, jest możliwość generowania metadanych o milionach osób z setek kamer IP zainstalowanych w mieście. Zapewnia to systemom dozoru wizyjnego, wykorzystującym technologię głębokiego uczenia, mnóstwo rzeczywistych próbek. Na nich natomiast może bazować proces uczenia się, co uczyni z naszych systemów potężne narzędzia. Dzięki niedawnym osiągnięciom w zakresie zwiększenia mocy obliczeniowych możemy niemal namacalnie poznać korzyści, jakie przynosi sztuczna inteligencja, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i ochronę.

Weźmy na przykład sektor transportu. Początkowo rozpoznawanie tablic rejestracyjnych wykorzystuje się do egzekwowania prawa. Ustrukturyzowane dane na temat pojazdów możemy zestawić z danymi wideo pochodzącymi z policyjnego systemu monitorowania ruchu drogowego. Tu jest już miejsce dla algorytmów AI analizujących i przetwarzających dane z systemów dozoru wizyjnego, które mogą przyczynić się do usprawnienia zarządzania miastem i wprowadzenia dalszych innowacji w przestrzeni miejskiej – wyjaśnił Fu Liquan.

Integracja sztucznej inteligencji i technologii z zakresu bezpieczeństwa stała się obecnie dominującm trendem – podsumowuje prezes Dahua Technology.

W połączeniu z innymi trendami, takimi jak Internet Rzeczy czy cloud computing, w ciągu najbliższych kilku lat sztuczna inteligencja diametralnie zmieni podstawy, na których opiera się branża zabezpieczeń.

Przyszłość sztucznej inteligencji
Rozwój technologiczny i nowe inteligentne funkcjonalności są przyszłością, od której nie da się już uciec. Wszystkie branże technologiczne – w tym także security – nadal będą stawać w obliczu nowych wyzwań i powinny współdziałać, pracując nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Kluczowe dla firm z branży zabezpieczeń technicznych jest obecnie określenie sposobu wykorzystania różnych technologii: sztucznej inteligencji, deep learning, big data, chmury obliczeniowej…